Dinozorların Sonunu Getiren Gök Taşının Düştüğü Yucatan Yarımadası

Ana Sayfa » GENEL » Dinozorların Sonunu Getiren Gök Taşının Düştüğü Yucatan Yarımadası
Dinozorların Sonunu Getiren Gök Taşının Düştüğü Yucatan Yarımadası

Maya uygarlığının buraya yerleşmesi ve dinozorların sonunu getiren gök taşının buraya düşmesiyle ünlenen Yucatan Yarımadası, Meksika‘nın güney kısımlarını kapsamaktadır. Ayrıca Belize’i ve Guatemala’nın da kuzey kısımlarını kapsar. Bu yarımadanın Meksika tarafındaki kısmı Campeche, Quintano Roo ve Yucatan eyaletleri arasında bölünmüştür.

 

Milyarlarca yıl önce bir gök taşının dünyaya çarptığını ve dinozorların neslinin sonunu getirdiğini hepimiz biliriz ama bu taşın tam olarak nereye çarptığı ile ilgili pek ilgi duymamışızdır. Bu gök taşı tam olarak Yucatan Yarımadasına düşmüştür. Aradan milyarlarca yıl geçse de hala çarpmanın izlerini görmek mümkündür. İşin asıl ilginç tarafı bu yarımadada gök taşı çarpmasıyla birlikte yeraltı bölgelerinin oluşmasıdır. Mağara ve akıntılardan oluşan bu yeraltı bölgelerinin bazıları direkt olarak yeryüzüne bağlantılı olsa da çoğu kısmı yerin kat kat altındadır. O kadar büyüktür ki haritası bile tam olarak tamamlanmamıştır.

Tropikal iklime sahip olan bölge aşırı sıcak olsa da mağaralar ve sular oldukça serindir. Son zamanlarda oldukça turist toplamayı başarmıştır. Çok çok eskiden insanlar bu mağaraları insanları kurban etmek için bile kullanmışlardır. Bazı yerlerde merdiven ve localar görebilirsiniz. Eski insanlar tarafından yapılan bu localara rahipler ve elitler tören sırasında oturmuştur. Bu merdivenler ve localar da geziye açıktır.

 

Dinozorların Sonunu Getiren Gök Taşının Düştüğü Yucatan Yarımadası - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Koşu Ayakkabısı

Koşu Ayakkabısı 11 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Online Eğitim Nedir? Avantajları Nelerdir? Varisler Kadınların Korkulu Rüyası 2020’nin Trend Çanta Modelleri Hayvan Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız? Windows Nedir? Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |