Yeni Nesil Dilimizi Unuttu

Ana Sayfa » EĞİTİM » Yeni Nesil Dilimizi Unuttu
Yeni Nesil Dilimizi Unuttu

Yeni Nesil Gençlerin Dilimizi Kullanmadaki Eksik Yanları Nelerdir? Niçin Genç Nesil Kitap Okumadan Keyif Almaz?

Günümüzde artık yeni nesil gençleri dilimizi kullanırken maalesef ki bozuk bir Türkçe’yle konuşmakta ve dolayısıyla da konuştuğu gibi eksik imla hatalarıyla yazı yazmaktadırlar. Son yıllarda eğitimdeki bu aksaklıkların ve gerekli eğitimin genç nesle doğru düzgün aktarılmamasının altında yatan türlü nedenler olabilir. Ama bu demek değildir ki, bütün suçu eğitimciler üstlensin. Her şeyi rahatlıkla İnternet ortamında bulabiliyorken, artık bir çocuğunda yetişirken öğrendiği dili eksiksiz ve tam anlamıyla doğru telaffuz etmeli ve yazıya dökebilmelidir.

Bizler Türk insanı olarak halâ orta öğrenimdeki edebiyat derslerinde öğrencilere dili sevdirmek amaçlı etkinler düzenlemek, öğrenciyi dilimizi düzgün kullanması konusunda teşvik etmek yerine zorunlu görev gibi dilekçe yazdırmaktan başlayıp, çocuğun edebiyat dersinden hızla soğumasına neden olacak imlâ kurallarına dikkat etmesi hususunda çocuğa baskı kurarız. Dolayısıyla öğrenci kendine verilen ödevlerini yapmak zorunda olduğu için yapar ve edebiyat dersinden haz almayarak kendine bu alanda donanım sağlayamaz. Aslında edebiyat dersleri eğitim sisteminin müfredatı gereği sıkıntılı ve zevksiz gibi algılansa da çocuğun ilerleyen yıllarındaki yaşantısında gerek yazma, okuma, okuduğunu anlayabilme gerekse çevresiyle etkili iletişim kurabilmesinde bireye katkıları büyüktür.

Genç Nesillere Kitaplar Nasıl Sevdirilir?

Türk insanı olarak kitap okumak denilince kendimizce türlü bahaneler yaratarak bir şekilde kitap okumaktan geri çekiliyoruz. Bir sürü saçma sapan şeye vakit ayırırken söz konusu kitap olunca vakit yaratamıyoruz.

Gençlerin kitap sevgisini kazanabilmeleri birdenbire olamayabilir. Çünkü gençler çocukluk dönemlerinde kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazanmadıysa eğer gençlik yıllarında da kitaplardan bir haber yaşıyorlar. Lise dönemlerinde edebiyat öğretmenlerinin, teşvik etmesiyle bir dönem kitap okusa da alışkanlık kazanması öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterebiliyor. Genç nesillere kitap okumayı sevdirebilmenin yollarını sizler için araştırdık.

  • Okuma alışkanlığı ailede başlar, dolayısıyla aile üyeleri kitap okumalıdır.
  • Okullarda kitap okuma saatleri düzenlenmelidir.
  • Kelime dağarcığınızı arttırarak etkili iletişim kurabilirsiniz.
  • Daha az tv izleyerek kendinize kitap okuma zamanları yaratabilirsiniz.

 

Yeni Nesil Dilimizi Unuttu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Emeklilere Promosyon Veren Bankalar SU KABAĞI BOYAMA SANATININ İNCELİKLERİ Kişiliğimizi Anlatan Davranışlar Nelerdir? Giyilebilir Klavye Tab 15 Günde 5 Kilo Verdiren Çay Tarifi ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |