Windows Nedir?

Ana Sayfa » GENEL » Windows Nedir?
Windows Nedir?

Windows, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş bir yazılımdır. Grafik ağırlıklı olarak geliştirilen bu yazılım bilgisayarda kullanılan işletim sistemidir. Bilgisayarın buluşundan beri kullanımının olabildiğince kolaylaştırılması ve işlevsel olabilmesi hedeflenmektedir. Microsoft firmasının geliştirmiş olduğu Windows işletim sistemi sayesinde bu hedef önemli ölçüde gerçekleştirilmiştir. Günümüzde birçok bilgisayar Windows işletim sistemini barındırmaktadır. Windows işletim sistemi ise, birçok aşamalardan geçmiş ve hala geliştirmeye devam edilmektedir. Bilgisayar sistemini yeni keşfeden ya da çalışma biçimini daha kolay biçimde öğrenmek isteyen kişilere de yardımcı olan bu işletim sistemi genel olarak tak-çalıştır mantığı ile geliştirilmiştir. Windows işletim sisteminin açık kaynak kodlu olmaması böylelikle başkaları tarafından geliştirilememesi, aynı zamanda birçok virüs ve korsan yazılımların kurulabilecek potansiyelde bir işletim sistemi olması bu yazılımın eksi yönlerindendir.

Windows İşletim Sisteminin Gelişimi

Windows işletim sisteminin atlatmış olduğu aşamalar gerçekten bu iş için ciddi bir şekilde uğraşıldığının bir göstergesidir. Windows İşletim sisteminin gelişim serüveni;

1985 – Windows 1.0

1985 yılında Windows 1.0’ın piyasaya sunulması ile birlikte içerisinde sadece ve sadece takvim, kart dosyaları, not defteri, hesap makinesi, saat ve iletişim programları bulunmaktaydı.

1987 – Windows 2.0

Windows 2.0’de ilk kez Word ve Excel programlarının sürümleri getirilmişti. Aynı zamanda VGA grafik standardı desteği de sunulmaktaydı.

1990 – Windows 3.0

Microsoft tarafından Windows 3.0’da ilk kez 32 bit işletim sistemi ve bu sisteme sahip olan grafikler sunuldu. Aynı zamanda bu sürüm ile birlikte, program yöneticisi, dosya yöneticisi ve yazdırma yöneticisi gibi özelliklerde getirildi. Ayrıca Windows simgeleri de bu sürüm ile birlikte kullanıldı.

1993 – Windows NT 3.1

27 Temmuz 1993 yılında piyasaya çıkan Windows NT şirketlerin bilgi işlem gereksinimlerini karşılayan en önemli ve en işlevli sürüm olarak sunuldu.

Günümüzde İşletim Sistemleri ve Sürümleri

Günümüzde bilgisayar ve teknoloji alanında gelişen, değişen ihtiyaçlara göre yeni bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktaydı. 1993 yılından sonra; 1995 yılında Windows 95, 1996 yılında Windows NT Workstation 4.0, 1998 Yılında Windows 98, 1999 yılında Windows 98 Second Edition, 2000 yılında Windows Millenium Edition (Windows Me), 2000 yılında Windows 2000 Professional, 2001 yılında Windows XP, 2007 yılında Windows Vista, 2009 yılında Windows 7, 2012 yılında Windows 8, 2015 yılında ise, Windows 10 sistemi geliştirilmiştir.

Windows Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Düşünce Gücüyle Bir Gezinti: Astral Seyahat Canlı Videoları Paylaşan Gözlük İşaret Dili Nedir? Neden Öğrenmeliyiz? REFLÜ NEDİR? Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkabiliriz? İnternet Üzerinden Yapılan Alışverişler Güvenli mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |