Uykusuzluk Sorununa 13 Bilimsel Çözüm

Ana Sayfa » GENEL » Uykusuzluk Sorununa 13 Bilimsel Çözüm
Uykusuzluk Sorununa 13 Bilimsel Çözüm

Uykusuzluk Sorununa 13 Bilimsel Çözüm

Uykusuzluk sorunu, modern çağın en sık rastlanılan sorunlarından birisi. Uykusuz kalmak, gün içinde sizi hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkiler.
Bu yazımızda uykuya daha rahat dalmanız için yardımcı olacak bilimsel çözümleri bulacaksınız.

 

1-Rahat Bir Yatak Kullanın

Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız öncelikle yatağınızın rahat olduğundan emin olun. Bu kişiden kişiye değişir elbette.Kimi insan yer yatağında daha rahat uyurken, kimisi daha konforlu yatakları tercih eder. Size uygun olan yatağı seçin ve doğru bir yastık seçimi yapın.Aynı zamanda esansiyel yağlar ile (lavanta gibi) yatak odanızı daha dinlendirici hale getirebilirsiniz.

2-Bitkisel Çaylar İçin

Bitkisel çaylar rahatlamak ve gevşemek için size yardımcı olur. Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız size ilk önerimiz Kediotu olacak. Papatya, ıhlamur, şerbetçiotu,melisa gibi diğer bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

3-Cihazlarınızı Kapalı Tutun

Cep telefonu, bilgisayar vb. cihazlardan, uykudan 1 saat öncesinde uzaklaşın. Yatağa kesinlikle bunlarla girmeyin. Yatakta film izlemek cazip gelse de bu sizin uykunuzun kaçmasına neden olur.

4-Kitap Okuyun

Yatmadan evvel bir saat kitap okursanız uykusuzluk probleminizin üstesinden gelirsiniz. Kitap okumak beden ve zihin yorgunluğunuzu ortadan kaldırır, siziuykuya hazırlar.

5-Şekerleme Yapın

Gün içinde yorgunluktan kurtulmak için en fazla 20 dakikalık şekerleme yapın. Bu sizin gün içinde tekrar enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.Aynı zamanda gece uykusu aksaklığına neden olmayacaktır.

6-Uyku Saatlerinizi Ayarlayın

Uykunuzu asla geciktirmeyin. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız kendinize her gün aynı saatte yatma ve uyanma gibi bir kural belirleyin. Bu kural sayesindedaha hızlı uykuya dalmanız mümkün. Uykunuzu aldığınız için ise  zihinsel yetenekleriniz gelişir, duygusal durumlarınız iyileşir ve daha sağlıklı hissedersiniz.

7-Alkol Tüketimini Azaltın

Uykusuzluk problemi yediğimiz ağır yemekler ve alkolle de bağlantılıdır. Gece rahat bir uyku çekmek istiyorsanız alkol tüketimini azaltın. Hatta fiziksel ve ruhsal sağlığınız için alkolden uzak durun.

8-Oda Sıcaklığını Ayarlayın

Vücut ısısı uyku düzenimizi doğrudan etkileyen bir sebeptir. Yaz aylarında aşırı sıcaktan, soğuk kış günlerinde ise üşümekten çoğu zaman uykuya dalamayız.Bu sebeple size uygun olan oda sıcaklığını ayarlayınız. Uzmanların bu konuda önerisi 15 ila 18 derece arasıdır.

9-Düzenli Egzersiz Yapın

Daha iyi bir uyku için düzenli egzersiz yapın. Düzenli yapılan egzersiz, vücut sağlığınızı destekleyeceği gibi, uyku sorunlarından kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

10-Magnezyum Alın

Magnezyum sağlığımızın korunması için gerekli bir mineraldir.Aynı zamanda, ABD’deki Ulusal Uyku Örgütü tarafından önerilmektedir.Magnezyum düşünmenizi yavaşlatır,
uykuya dalmanız için size yardımcı olur.
Magnezyum açısından zengin gıdalar;
– Lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
– Muz, üzüm, incir, avokado, hurma gibi meyveler
– Fındık, badem
– Kahverengi pirinç gibi kepekli tahıllar

11-Diğer Uyku Teşvik Takviyelerini Deneyin

Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız
– Kediotu kökü, lavanta, tutku çiçeği (Çarkıfelek) çayını rahatlıkla deneyebilirsiniz.

12-Enstrümantal Müzik Dinleyin

Zihni sakinleştirip daha rahat uykuya dalabilmek için sakin ve ruhu dinlendiren müzikler dinleyebilirsiniz.

13-Karanlıkta Uyuyun

Karanlığın kendine özgü bir güzelliği vardır.Aynı zamanda karanlıkta uyumak zihni temizler, melatonin salgılanmasını kolaylaştırır, güne zinde ve mutlu uyanmanızı sağlar.

Uyku sağlığınız için, yukarıda sıralamış olduğumuz ve bilimsel deneylerle ispatlanmış yöntemleri deneyebilirsiniz. Uykusuzluk sorunu ile ilgili fiziksel veya ruhsal bir durum yaşayıp yaşamadığınızla konusunda, ayrıca uzmanlardan da destek almanız gerekebilir.

 

Uykusuzluk Sorununa 13 Bilimsel Çözüm - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Uykumuzu Nasıl Açarız 2020’nin Trend Çanta Modelleri Bol Kazançlı Bir İş Sektörü: Solucan Gübresi Tatile Giderken Yanımıza Neler Almalıyız? Akıllı Saatler Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |