Türkiye’de Üretilen Otomobiller

Ana Sayfa » GENEL » Türkiye’de Üretilen Otomobiller
Türkiye’de Üretilen Otomobiller

Yakın zamanda Alman devi Volkswagen’in Manisa’da yaptığı yatırımla ülkemiz yeniden otomotiv sektöründe heyecan yarattı.Akılara acaba Türkiye’de Üretilen Otomobiller nelerdir sorusu geliyor. Uzun yıllardır otomotiv sektöründe yatırım çekemeyen Türkiye’ye son yatırım Hyundainin 1997 yılında yaptığı yatırımdı. Ülkemizdeki otomotiv üretimi geçmişi ve şuan hangi modeller üretiliyor biraz göz atalım.

Otomotiv sanayi ilk yatırımını 1929 yılında İstanbul Tophane mahallesine kurulan Ford şirketiyle başladı. Ford ile yapılan 25 yıllık anlaşma sağlandı daha sonra 1955 yıllarında montajını yaptığımız yerli jeepler banttan inmeye başladı. DAha sonraları bu fabrikada Bussing marka kamyonlar montajlanarak piyasaya sürüldü.

Otomotiv Üretiminde Şahlanış Dönemi 1960’lar

Ford ve Koç Grubunun kurduğu ortaklık kurduğu bu dönemde İzmit’te Otosan Fabrikası kuruldu. Ford firmasının otomobil ve kamyonlarının montajları yapıldı.  Bununla beraber kaportasını halen ineklerin yediği Anadol’un üretimi Otosan Fabrikasında başladı.

Yine 1967 yılalrında Mengerler ve Mercedes ortaklığında İstanbul Davutpaşa’da Otomarsan Fabrikası kuruldu. Burada MAN otobüsleri üretilmeye başlandı. 1968 yılına gelindiğinde İtatyan FIAT, Koç Grubu ile anlaşarak hepimizin TOFAŞ olarak bildiği Türkiye Otomobil Fabrikası A.Ş. kuruldu. Hemen bir yıl sonra da Oyak Renault otomobil fabrikaları kuruldu.

Türkiye’de Üretilen Otomobiller deyince moralimizi bozan hatıralar bırakan “Devrim” arabaları geliyor. Yüzde Yüz yerli üretim olan araç Türk mühendisleri tarafından tam 135 günde üretildi.

Peki Şuan Ülkemizde Hangi Araçlar Üretiliyor:

Fiat Egea

 Bursa’da bulunan Tofaş fabrikasında üretiliyor. Fiat Egea, Türkiye’nin pazarında en çok satan otomobiller arasında. Sedan, hatchback ve station wagon seçenekleriyle sunuluyor.

Renault Clio ve Renault Megane

Yine Bursa’daki fabrikada üretilen Renault Clio ve Renault Megane yıllık ortalama 350 bin adet otomobil üretme kapasitesine sahip olan Oyak Renault Fabrikaları’da üretiliyor

Isuzu D-MAX

Şekerpınar’da Türkiye’de üretilen ilk pick-up araç olma özelliğini taşıyor.

Toyota CH-R

Toyota: Corolla, Verso ve CH-R

Totoya Corolla, Toyota Verso ve Toyota CH-R ülkemizde üretildikten sonra ise 30 ülkeye ihraç ediliyor. Sakarya’da üretilen Toyota Corolla, dünyanın en çok satan otomobilleri arasında.

Honda Civic

Yine Gebze Şekerpınar’da üretilip Kuzey Afrika, İsrail ve Avrupa’ya ihraç edilen Honda Civic. Honda fabrikasında 1997’den beri üretime devam ediyor

Hyundai i10 ve Hyundai i20

İzmit’teki Hyundai Assan fabrikasında üretimi gerçekleştiriliyor. Buradan ise Avrupa’ya ihraç ediliyor.

Ford Transit, Courier, Custom, Trucks

Üretim  Gölcük’teki Ford fabrikasında gerçekleştiriliyor Ford Transit’in üretimi aslında oldukça uzun bir süreyi kapsıyor. Avrupa’nın en uzun ömürlü otomobili olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de Üretilen Otomobiller - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

CİLT YAŞLANMASININ NASIL ÖNÜNE GEÇERİZ? Online Eğitim Nedir? Avantajları Nelerdir? Kariyer Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar? Akıllı Ev Eşyaları Neden Kitap Okumalıyız? Adsense Gelir Artırma

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |