SU KABAĞI BOYAMA SANATININ İNCELİKLERİ

Ana Sayfa » GENEL » SU KABAĞI BOYAMA SANATININ İNCELİKLERİ
SU KABAĞI BOYAMA SANATININ İNCELİKLERİ

Su kabakları şekil itibariyle çeşitli formlarda olabilirler. Kabakların şekline göre ne yapacağınıza karar verebilirsiniz. İster boncukları kullanarak abajur, isterseniz de sadece boyama ve zevkinize göre yapacağınız çizimlerle hayvan figürleriyle odalarınızı süsleyebilirsiniz. Boyama teknikleri açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahipler. Ahşap boyama teknikleri su kabaklarına da uygulanabilir. Ancak çoğunlukla akrilik boyama su kabaklarını boyarken kullanılabilir.

SU KABAĞI NASIL SEÇİLİR?

Su kabağınızı boyarken, doğru renkle ve pürüzsüz bir şekilde boyamaya pür dikkat odaklandığımız için, oldukça stres alıcı bir sanat olduğuna emin olabilirsiniz. Su kabağı tedarikinde oldukça fazla problemler yaşayabilirsiniz. Ancak, tohumu ya da su kabağının kendisi bazı aktarlarda da satılabilmektedir.

SU KABAĞI BOYAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?

Öncelikle, su kabağınızın şeklini amaca yönelik olarak seçmenizde yarar var. Daha sonra dış kısmında bulunan lekelerden ve bazı pürüzler den arındırmak için kabağınızı bulaşık teliyle zımparalamamız gerekir. Bu işlem, boyanın daha iyi yapışması ve pürüzsüz renk görünümü için yapılır. Zımparalama işleminden sonra tozun arınması için kabağınızı nemli bir bezle silerek ya da suyla yıkayarak iyice temizlemenizde fayda var.

Oda sıcaklığında, gölge bir yerde tam olarak kuruyana kadar kabaklarınızı bekletin. Su kabaklarınızın kuruduğundan eminseniz, boyama işlemine geçmeden önce, üzerine nasıl bir tasarım yapmak istiyorsanız öncelikle o tasarımın çizimlerini yapmanız gerekir. Bu işlem, deseninizin daha düzgün hatlarla boyanması için faydalı olacaktır.

Önemli püf nokta: Eğer seçtiğiniz desende su kabağının tamamını boyamanızı gerektiren bir durum varsa, öncelikle o zemin rengiyle tamamınıboyamalısınız. Daha sonrasında yukarda bahsettiğimiz çizim aşamasına geçebilirsiniz.

BOYAMADA KULLANILABİLECEK ARAÇ-GEREÇLER:

Çiziminizi tamamladıktan sonra, çizimdeki sınırlara çok dikkat ederek akrilik boyanızı gerekli yerlere uygulayın. Bu kısımda dikkatli olmanız gereken bazı noktalar var. Eğer üst üste yapılması gerek desenler varsa, en alttan üste doğru boyama işlemlerini her yapışınızda kurumasını beklemeniz gerekir ve her seferinde bir üstteki deseni alttaki zemine çizerek ilerlemeniz çok verimli sonuçlar almanızı sağlar.

 

 

Son adim olarak, parlak bir görünüm elde etmek istiyorsanız, tüm boyaların kuruduğundan emin olduktan sonra en üste cila sürebilirsiniz.

Önemli püf noktalar:

  • Süngerli fırçanızı kullanırken boyayı ucuna bir çubuk yardımıyla yayın. Süngerin boyayı fazla emmediğinden emin olun. Aksi taktirde çok yayılmasını istemediğiniz boyalar, istemediğiniz bölgelere karışabilir.
  • Yüz, göz, ağız gibi ince detayları çizerken ince uçlu fırçalar kullanmaya özen gösterin.
  • Fırçalarınızı her kullanımdan sonra su dolu bir kabin içine atıp, gerektiğinde kurulayarak kullanın ki boyalarınız kuruyarak fırçalarınızı kullanılmaz hale getirmesin.
  • Bazı boyaları elinizdeki boyaları karıştırarak elde edebilirsiniz.

 

Yazan: Seda KAYABAŞ

SU KABAĞI BOYAMA SANATININ İNCELİKLERİ - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Uykumuzu Nasıl Açarız

Uykumuzu Nasıl Açarız 05 Şubat 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

GÖZ KURULUĞU NEDİR, NASIL ÖNLENEBİLİR? Balık Kurdu Nasıl Çıkarılır? Balık Kurdu Ne İşe Yarar? Varisler Kadınların Korkulu Rüyası Ramazan’da Sağlığınıza Dikkat Edin YÜKSEK KOLESTEROL NEDİR, NASIL DÜŞÜRÜLÜR? Tatile Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |