SINAV STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI NELERDİR?

Ana Sayfa » EĞİTİM » SINAV STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI NELERDİR?
SINAV STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI NELERDİR?

Sınav öncesi yaşanılan stresler, her öğrencinin kabusu olmaktadır. Ta ki sınav günü gelip çatana kadar devam eden hatta kimi öğrencilerde sınav anında  masadayken bile duyulan heyecanla beraber stres barındıran duygular birçok öğrencinin yaşadığı hislerdir. Ama şu da bir gerçek ki her ne kadar çok önemli bir sınav dahi olsa ebeveynlerinde yanlış yaptığı bir gerçek var ki çocuklarına bu konuda ister istemez psikolojik baskı uyguladıklarında çocuklarda “mutlaka başarmalıyım” gibi bir duygu oluşturmaktadırlar. Tabi bu tarz mecburiyet hissettiren duygular da çocuklarda ve gençlerde sınav stresi olarak kendini göstermektedir. Sınav gününe yaklaşan haftalarda başlayıp sınav günü değil sade adeta sınav sonucu açıklanana kadar yaşanan stres bitmeyecektir.

SINAV STRESİNİ ÜZERİNDEN ATMANIN YOLLARI

Yaklaşan sınavların stresiyle baş edebilmek için kendinizi her şeyden önce rahat ve hazırlıklı hissetmelisiniz. Kişi çalıştığından emin oluyorsa eğer sonrasında duyulan stres çok gereksiz bir ayrıntıdır. Öncelikle derslerimizi çalıştık kendimizden eminiz diyelim, artık böyle hissediyorsak yapmamız gereken kendimize ait zaman yaratmak olup zihnimizi boşaltabilmek için sakin kalabileceğimiz bir yerlere örneğin deniz kenarında yada ağaçların bol olduğu bir alanda orman vs. yürüyüş yapmak ve yahut sakince oturup bol oksijenin keyfini çıkarabilmek olmalıdır. Zira sınav anına kadar notlarınıza bakıp çalışmak sizin için olmazsa olmaz bir başarı sağlamayacaktır. Unutmayın ki arkadaşlar son dakika unutulan kısımlara dönüp tekrar bakmak zihni bulandırmaktan başka işe yaramıyor. Bu saydığımız metotlar haricinde belli başlı stresi yenmenin yolları şöyledir:

  • OLUMLU DÜŞÜNMEK: Olumlu şeylere odaklanmalı, sınavı kazanamam ben gibi duygulara kapılmak sizlere sadece hata yaptırır. Unutmayın gereksiz paniğe yer vermemelisiniz.
  • DERİN NEFES ALARAK STRESTEN ARINMA: Derin nefes alın ve aldığınız nefesle beraber zihninizin rahatlamasına izin vermelisiniz.
  • SAĞLIKLI BESLENME DÜZENLİ UYKU :Sınav gününden bir gün önce alınan duş sizi rahatlatarak, kaliteli bir uyku sağlar. Ardından sağlıklı bir kahvaltıyla ve güzel giysilerle, kişisel bakımınıza özen gösterip motive olmuş bir şekilde güne başlamak stresinizi size unutturabilir.

SINAV STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI NELERDİR? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

SINAV STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI NELERDİR? Spor Yapılabilecek En Uygun Mekanlar GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER BEYİN KANSERİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR? ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR? Uykumuzu Nasıl Açarız

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |