REFLÜ NEDİR?

Ana Sayfa » GENEL » REFLÜ NEDİR?
REFLÜ NEDİR?

REFLÜ NEDİR, NASIL BİR TEDAVİ UYGULANMALIDIR?

Toplumun % 20’lik bir kısmında sık görülen bu mide rahatsızlığı özellikle çocuklarda ve yaşlı kesimde ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Peki nedir bu reflü:

Reflü, yediğimiz yiyeceklerin mide asiti ile birleşerek yemek borusuna geri kaçma durumudur. Oldukça rahatsızlık veren bu durum kişinin ağzına acı su gelmesi ile de bilinmektedir. Çoğu zaman mide ülserleriyle karıştırılsa da reflünün en belirgin özelliği  midede yanma ekşime ve hazımsızlık yaratır ve yatay pozisyona geçtiğiniz taktirde ağzınıza acı su gelerek sizi rahatsız ediyorsa sizlerde bir  reflü adayısınız demektir. Önemli sayılacak mide rahatsızlıklarından olan reflü tedavi edilmediği durumlarda mide kanserine zemin oluşturabilir.

BU GİBİ DURUMLARLA KARŞILAŞIYORSANIZ AMAN DİKKAT!

  • Göğüsün ön tarafında midenin hemen üstünde yanma, ekşime varsa
  • Göğüs ağrısı daha çok öne eğilirken yada sırt üstü yatarken hissediliyorsa kalp krizi ile karıştırılabiliyor
  • Ağıza ekşi ve acı su gelmesi
  • Ağız kokusu
  • Geğirme
  • Yenilen yiyeceklerin zor yutulması boğaza takılacakmış hissi
  • Israrla geçmeyen öksürükler
  • Ses kısıklığı
  • Tedaviye cevap vermeyen sık oluşan farenjitler

Reflü hastalığı daha çok sık kilo alıp veren kişilerde ve beslenme tarzıyla yakından ilişkilidir. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerde görülmekte olup fazla ilaç kullanımı ve hamilelikte sık görülebilir.

mide asiti

REFLÜNÜN TEDAVİ SÜRECİ NASIL OLMALIDIR?

Reflü, şikayetleriniz var ise gastroenteroloji uzmanıyla iletişime geçerek gerekli tetkikler yapılarak oluşturulan tanı gereğince ilaç tedavisiyle iyileşmenin olması mümkün bir hastalıktır. Reflü şikayetlerinizi aza indirgemek için öncelikle beslenme tarzı değiştirilmeli sık aralıklarla az yenilmelidir. Asitli içeceklerden, kakaodan uzak durmak  çay ve kahve tüketimini azaltmak, baharatlı acı turşu gibi yiyecekleri tedavi süresince tüketmemeye özen gösterilmelidir. Ve tabi ki stresli ortamlardan olabildiğince kaçınmak gereklidir. Geceleri uyurken yastığınızın altını destekleyerek mümkün olduğunca baş yükseltilmelidir. Ayrıca kilo almamaya çalışıp var olan kilo korunmalıdır. Bu sayede tedavi süresince reflü şikayetleriniz azalacak ve reflünün ilerleyip mide fıtığına yada mide kanserine dönüşme riski kontrol altına alınacaktır.

 

REFLÜ NEDİR? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Uykumuzu Nasıl Açarız 2020’nin Trend Çanta Modelleri Bol Kazançlı Bir İş Sektörü: Solucan Gübresi Tatile Giderken Yanımıza Neler Almalıyız? Akıllı Saatler Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |