Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Ana Sayfa » EĞİTİM » Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

 

Gelişim düzeyindeki çocuklar dış dünyayı oyuncaklar ile tanımaya başlayarak algı düzeylerini geliştirirler. Oyuncakların sahip olduğu uyarıcı ve öğretici özelliği çocukların ilgi odağı haline gelerek onları vazgeçilmez kılar. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde önemli rol oynayan oyuncakların seçiminde bazı dikkat edeceğimiz unsurlar yer almaktadır. Simetrik yapıya sahip uç kısımları sivri oyuncaklardan çocuklarımızı olabildiğince uzak tutmalıyız. Bunun yerine köşeleri yuvarlatılmış ve ayrıntısı az olan oyuncaklar seçmeliyiz.

Çocuğunuzun sağlığını tehdit edecek kimyasal maddelerden yapılmış oyuncaklardan uzak durmalıyız.

Seçeceğiniz oyuncağın biçimi ve boyutu kullanılacak oyun alanına uygun olmalıdır. Bunun yanı sıra seçilen oyuncak çocuğunuzun gelişim süresini destekleyerek uyarıcılar ile zenginleştirilmiş bir yapıya sahip olması gerekir. Böylece oyuncağın sahip olduğu komutlar çocuğunuzun zihinsel gelişim süresini destekler.

5-10 yaş arası çocuk grupları için üretilen eğitici oyuncaklardan üst düzeyde yararlanarak çocuğunuzun gelişiminde fayda sağlamak istiyorsanız kullanıcının gelişim özelliklerine, gelişim düzeyine ve ilgi odağını dikkate alarak seçimler yapmalısınız.

Kullanıcının seviyesini belirleyerek kolaydan zora doğru yol alan eğitici oyuncaklar kullanıcının zihin düzeyinin kademe atmasını sağlayarak yaratıcı bir estetik haz almasını sağlar. Seçilen oyuncaklar çocuğunun dış dünyasını tanıyarak algı yeteneğinin güçlenmesinin yanı sıra objeleri kavrama ve keşfetme olanağı sağlar. 18. aydan itibaren icat ve keşif olarak adlandırdığımız evrelerde çocuğunuz farklı boyuta sahip parçaları birleştirerek yaratıcı figürler oluşturmaktan büyük haz duyarlar. Bu sebeple bu yaş grubuna dahil çocukları otomobil, traktör çeşitli hayvan figürlerine sahip Legolar ile uğraşmalarını sağlayabilirsiniz…

 

Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sitesi Neden Yavaş Açılır? Varisler Kadınların Korkulu Rüyası Benzinli mi, Dizel mi? Güneş enerjisi nedir? Neden Kitap Okumalıyız? Vişnenin Faydaları Nelerdir ?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |