Önsöz Nedir?

Ana Sayfa » EĞİTİM » Önsöz Nedir?
Önsöz Nedir?

Önsöz kelimesi ya da önsözü kapsayan sayfalar, birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Önsöz kelimesinin anlamı ve amacı kullanıldığı yere göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte önsözler genel olarak hem akademik tezlerde hem de kitapların baş kısımlarında yer almaktadır. Önsüz olarak nitelendirilen kısmın belirli kurallara uyularak yazılması gerekir. Genel olarak kitaplarda yazılan önsözler kitap hakkında bilgi vermek ya da kitabın konusu ile ilgili özet geçmek amacı ile kullanılmaktadır. Ülkemizde ise tez ve akademik yazılarda bulunan özsözler, teşekkür etmek amacı ile kullanılmaktadır. Teşekkür amacı ile yazılan önsözlerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise, tezin hazırlanmasında yardım alınan kişilerin isminin geçmesidir. Teşekkür edilirken kullanılan kişilerin unvanları, isimleri ve varsa çalıştıkları kurumlarda kurallara uygun şekilde belirtilmelidir.

Önsöz ve Giriş Sayfası

Genellikle herhangi bir akademik yazı ya da herhangi bir tezde karıştırılan en büyük konu önsöz ve giriş konusudur. Sıklıkla karıştırılan bu iki başlıktan bahsedilmek gerekirse; giriş kısmı tezin bir parçasıdır. Konu anlatımına ya da konuya giriş yapmak için okuyanı konuya belirli aşamalarda hazırlayabilmek için gerekli olan kısımdır. Tez ve akademik olarak yazılan yazılarda genel olarak giriş kısmı kullanılmaktadır. Bazı üniversitelerde tez hazırlama şablonunun içerisinde önsöz ve giriş kısmı aynı anda istenebilir. Bu gibi durumlarda önsöz sayfası bir sayfa ile sınırlandırılmalıdır. Bu sınırlandırılmanın uygulanmasındaki en önemli amaç ise, önsözün amacından sapmamasıdır.

Önsöz Formatı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle en fazla bir sayfa içerisinde sınırlandırılmış bir önsüzün sonunda tez sahibinin adı ve soyadı sağa dayalı olacak şekilde yazılmalıdır. Adı ve soyadı ile birlikte tarih kısmı yazılmak istenirse, aynı şekilde sağa dayalı stil kullanılmalıdır. Aynı zamanda önsöz içerisinde teşekkür edilecek kişilerin ise soyadlarının da büyük harfle yazılması gerekmektedir.

Önsöz Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İlk Tüp Bebek Uygulaması Neden Başarısız Olur? HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI Bitcoin Günden Güne Değerini Arttırıyor Ezber Nasıl Yapılır? Koşu Ayakkabısı 2020 Farklı Tesettür Giyim Modası

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |