Neden Kitap Okumalıyız?

Ana Sayfa » EĞİTİM » Neden Kitap Okumalıyız?
Neden Kitap Okumalıyız?

En son ne zaman bir kitap veya gazete okudunuz hiç düşündünüz mü? Burada okumaktan kastettiğimiz tabi ki İnstagram veya Twitter gibi sosyal medya araçlarını takip edip, okuduklarınız değildir. Peki, bugüne kadar hiç kitap okumamışsanız eğer kitap okuyarak, hem kaliteli vakit geçirmenin ve yeni kelimelerle haşır neşir olmanın keyfine, hiç varmamışsınız demektir.

Neden Kitap Okumalıyız

Okumanın insanoğluna kattığı birçok olumlu faydası vardır. Bizlerde bu makalemizde sizler için okumanın kişiye kazandırdıklarından bahsedeceğiz.

  • Okumak Kişinin Stresini Alır: Kitap okumak kişinin gün içerisinde ne yaşamış olursa olsun olayları düşünmemesini sağlar. Kişi okuduğu romanın etkisinde kalarak biraz da olsa aynı şeyleri düşünmekten uzaklaşmış olur.Aynı zamanda kitap okumak kişiyi rahatlatarak uykusunun gelmesini kolaylaştırır.
  • Okumak Kişinin Kelime Dağarcığını Büyütür: Düşüncelerinizi çevrenizdeki kişilere veya iş yaşantınızdaki üstlerinize aktarırken sıkıntı yaşamamanızı sağlayan akıcı konuşmanızı okuduğunuz kitaplar sayesinde yapıyor olacaksınız. Çünkü hiç kuşkusuz her kitap yeni kelimeler, yeni düşünce kalıpları oluşturur insanda ve kişiyeetkili bir iletişim kurabilmenin yolunu açar.
  • Okumak Zihinsel Gücünüzü Korur: Yapılan araştırmalara göre kitap yada makale ne okursanız okuyun, ama mutlaka okuyun sözünden yola çıkılarak okumanın insanın hafızasını güçlendirdiği, Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını azalttığı gözlemlenmiştir. Kitap okuyarak veya bulmaca çözerek vakit geçiren yaşlı kesimlerde yaşıtlarına oranla daha sağlıklı bir hafızaya sahip oldukları görülmektedir.
  • Okumak Konsantrasyonunuzu Geliştirir: Kişinin günlük hayatını idame ettirirken karşılaştığı birden fazla dikkatinin dağılmasına neden olabilecek etken vardır. Bir yandan mail trafiğini yönlendirirken, diğer yandan sosyal medya hesabına bakabilir veya yanındaki kişilerle sohbet edebilir. Fakat kitap okurken durum daha farklı olup, sadece kitabın konusuna odaklanıp, bir süre de olsa dikkatini sadece bir alana verebilir. Bu nedenledir ki yolda ofisinize gitmeden önce mutlaka 10 dakika dahi olsa kitap okuyarak konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz.
  • Okumak Kişinin İç Dünyasını Rahatlatır: Kitap okumak insanın iç huzurunu elde etmesini sağlar. İç huzuru yerinde olan kişi ise gerek işyerinde gerekse özel yaşantısında mutlu olup, çevresindekileri de mutlu edecektir.

Neden Kitap Okumalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Akıllı Telefonları Şarj Ederken Yapılan Hatalar Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi Neden Sürekli Ertelemek İhtiyacı Duyarız? Sivilceler Nasıl Geçer? Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |