Neden Sürekli Ertelemek İhtiyacı Duyarız?

Ana Sayfa » EĞİTİM » Neden Sürekli Ertelemek İhtiyacı Duyarız?
Neden Sürekli Ertelemek İhtiyacı Duyarız?

Erteleme genellikle daha zevkli olan bir şeyi yapmak için, sıkıcı gelen ama daha önem taşıyan görevleri zamanında yapmamaktır. Erteleme çoğu kez tembellik kavramıyla karıştırılır, fakat arasında bariz farklar vardır. Erteleme aktif bir hareketi gösterir. Neticede o gün için ertelenir ama kısa vadede yapılabilir. Tembellik ise yapması gereken işlere karşı göstermiş olduğu ilgisizlik ve isteksizliktir.

Başarılı insanlar bir işi kendilerine verildiğine hemen yapan kişilerdir. Erteleyenler ise sürekli başarısızlığı kendileri seçen bireylerdir. Çünkü insanlar mizaçları gereği kendilerine bir görev verildiğinde hemen yerine getirmek isterler. Bu mizaç evrenle uyumlu olarak insanda var olur. Ertelemek tabiatın yasalarına ters düşer. Örneğin, güneşin bir doğma saati vardır, eğer ki güneş bir insan olsaydı ve erteleme alışkanlığı olsaydı, doğma saatini erteleseydi halimiz ne olurdu değil mi? Tabi akabinde günler, aylar ve mevsimler de değişecekti… Bu gibi temel yasaların varlığı sayesinde takvimler oluşturulmuştur. Yıllar sonraki doğum günümüzün bile hangi gün olacağını bugünden bilebiliyoruz.

Neden sürekli erteleriz

Ertelemeyi Ertelemenin Yolları Nelerdir?

Bazı kişiler için erteleme süreklilik haline dönüşür. Bu ciddi bir sağlık sorununun işareti de olabilir. Sürekli yapması gereken işleri erteleyen kişilerin depresyona girme ihtimali yüksektir. Bu yazımızda sizlere erteleme alışkanlığından vazgeçmenin yollarından bahsedeceğim.

  • Ertelemeye Neden Olabilecek Engelleri Yok Edin: Bir görev üstlenirken veya gitmeniz gereken bir yere gitmeden önce kafanızda planlama yaparak bu eyleminizi engelleyecek nedenleri ortadan kaldırabilirsiniz. Düzenli bir planlamayla hareket ederseniz ertelemeye ihtiyaç duymazsınız.
  • Neden Erteleme İhtiyacı Duyduğunuzu Kendinize Sorun: Bazen kişiler devamlı olarak bir işi yapmak zorunda olduklarında, sıkıldıklarını hissettiklerinde kendilerine küçük kahve molaları veya bir iki şarkı dinleme aralığı yaratarak, erteleme düşünceleri birden kayboluverir.
  • Yapacaklarınızın Sayısını Azaltın: Genel olarak bir işe başlarken ne kadar zamanda biteceğini düşünürüz. Erteleme nedenlerinden birisi de budur. Yapılacak işleri sıraya dizerek ve saatlere bölerek yaparsanız ertelemeye gerek duymamış olursunuz.
  • Doğru Ortamda Çalışmalısınız: Ertelemeyi düşünmeseniz dahi, arkadaşlar ile mesajlaşmak, tv’nin açık olduğu alanlarda çalışmanız sizi işlerinizi ertelemeye itecektir. Unutmayın ki tv ve arkadaşlarınız bir yere kadar yanınızdadır, başarınız ise bir ömür. Dolayısıyla anlayışlı arkadaş çevreniz varsa zaten sizi anlayıp çalışmanıza izin vereceklerdir.


Neden Sürekli Ertelemek İhtiyacı Duyarız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Akıllı Telefonları Şarj Ederken Yapılan Hatalar Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi Neden Sürekli Ertelemek İhtiyacı Duyarız? Sivilceler Nasıl Geçer? Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |