Nasıl Daha Lezzetli Yemek Yapılır?

Ana Sayfa » GENEL » Nasıl Daha Lezzetli Yemek Yapılır?
Nasıl Daha Lezzetli Yemek Yapılır?

Yemek yapacak kişi, ister aşçı olsun ister ev hanımı yapacağı yemeğin lezzet bakımından her zaman en iyisi olmasını ve sunduğu kişilerden beğeni almasını toplamasını ister. Nasıl ki her insanın parmak izi farklı ise, yapmış olduğu yemekte ki lezzet de bir o kadar farklıdır. Yaptığınız yemeklere biraz daha lezzet katmak ve çevrenizden daha fazla beğeni toplamak istiyorsanız yazımızın devamına gelin birlikte bakalım.

1.Çeşitli Baharat Kullanımı

Baharatlar adeta sofralarımızı ve ağzımızı şenlendiren apayrı ara lezzetlerdir. Tek başına iken sadece görüntüden ibaret olan baharatlar, yemeklerle birleştiğinde adeta lezzet şöleni yaratmakta.  Her baharatın kattığı lezzet farklı olduğu gibi, kullanıldıkları yemeklerde oldukça  farklı. Örneğin tavuk yemeklerinde kullanmamız gereken baharatlar; köri, kişniş, karabiber, defne yaprağı ve zerdeçal gibi baharatlardır. Kırmızı et ile yapılmış bir yemek ise mutlaka; kimyon, karabiber, kuru kekik ve defne yaprağı ile tanışmış, kaynaşmış olmalı. Bu baharatları tadında ve ayarında kullanarak yaptığınız yemeklerden lezzet alanında tam not alabilirsiniz.

2.Yağ Kullanımı

Tıpkı baharatta olduğu gibi farklı yemek için farklı yağlar kullanmalıyız. Bütün yemekleri ay çiçek yağıyla veya zeytin yağıyla yapmamalıyız.  Hatta çoğu yemekte doymuş yağ ile doymamış yağı karıştırarak farklı bir lezzet yaratmalıyız. Sebze türü yemeklerde kaliteli bir zeytin yağı, Et ve hamur işi yemeklerde özellikle ev yapımı tereyağı, bakliyat ve hafif yemeklerde ise ayçiçeği yağı kullanmak mutlak bir lezzet elde etmenize yardımcı olacaktır. Ay çiçek yağı gibi doymuş bir yağ ile tereyağı gibi doymamış bir yağı karıştırarak hazırlanan yemeklerde lezzetinize lezzet katacaktır.

3.İyi Bir Süsleme ve Sunum

Yaptığımız yemek için en önemli kriter ağızda bıraktığı tat olsa da, bu tadı olumlu yönde destekleyen faktör ise süsleme ve yaptığınız sunumdur. Kendinize has veya internetten öğrenebileceğiniz süsleme ve sunum teknikleriyle hazırladığınız yemek, sadece mideye değil gözlere de hitap edecek, hatta fotoğrafları çekilerek sosyal medya da bile paylaşılabilecek. Yemeği sunduğunuz kişiler lezzet konusunda şüpheye düşecek olsalar bile, çok iyi hazırladığınız süsleme ve sunum ile unutmalarını sağlayıp tam not alacaksınız.

Nasıl Daha Lezzetli Yemek Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Uykumuzu Nasıl Açarız Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir? Akıllı Telefonları Şarj Ederken Yapılan Hatalar Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Çay Ağacı Yağı ADET SANCISINA NE İYİ GELİR?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |