Motivasyon Nedir?

Ana Sayfa » EĞİTİM » Motivasyon Nedir?
Motivasyon Nedir?

Motivasyon Nedir, Neden İhtiyaç Duyarız?

Kaç kere büyük bir arzuyla diyet yapmaya başladınız, yada bir spor merkezine kayıt olarak aktif spor yapacağınıza dair kendinize söz verdiniz ama tutamadınız…

Hayatınızda değişiklik yapmayı, her yeni başlayan sene için yapılacaklar listesi çıkarıp da listeyi uygulamaya çalıştınız, ama motivasyon eksikliği hissettiğinizden dolayı hiçbirine başlayamadınız?

Genelde yeni bir şeye başlarken büyük bir istekle başlıyoruz fakat kısa zamanda o şeye karşı motivasyonumuzu yitirip, yarıda bırakıyoruz. Yeniden , coşkumuzu yitirmemek ve sonuca ulaşabilmek için ne yapmalıyız.

motivasyon nedir

Motivasyona Neden Gereksinim Duyarız?

Motivasyon, kişileri bir işi yapmaya, ilgi duymaya, o işe bağlı kalmaya ve başlanılan işin bitirilmesi için gereken enerjinin devamının sağlanmasına teşvik eden bir süreçtir. Diğer bir ismi güdülenmedir. Güçlü bir istek, azim ve ne yapmak istenildiğinin öneminin anlaşılmasından ibarettir. Motivasyonu sağlamak ve güçlü tutabilmek için hedeflediğimiz şeyin getirilerini sıklıkla düşünerek hareket edilmesi o şeyin gerçekleşeceğine ikna olunması, motivasyonu arttıran bir eylemdir. Hedeflerinizin kısa vadeli olması da motivasyonunuzun daha kolay sağlanacağını gösterir. Uzun vadeli hedeflerde genelde kişiler motivasyonu her daim canlı tutmakta zorluk çekerler. İşte bu gibi nedenlerle hedeflerinizi parçalara bölerek gerçekleşmesi için gereken motivasyonu sağlamaya çalışabilirsiniz. Adım adım hedefe kilitlenmek daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde küçük hedeflerle başlayıp büyük hedeflere doğru ilerlerken deneyimlediğiniz motivasyonunuzda size büyük bir güç katacaktır.

Motive Olabilmek İçin Neler Gereklidir?

  • Ne yapmak istediğinize tam karar vermeniz gerekir.
  • Hedefler net belirtilmelidir.
  • Arzu, heyecan ve coşku duygunuzu sürekli canlı tutun.
  • Başarılmak istenen olgunun faydalarından haberdar olunmalıdır.
  • Özgüveninizi hiçbir şekilde kaybetmeyin.
  • Başarı öyküleri okunarak motivasyon süreci arttırılabilir.
  • Sık sık hedeflediğiniz şey neyse yazıya dökerek zihnin bu hedefi algılaması sağlanır.
  • Ne olursa olsun kendinize inanmalı, sizi kötü etkileyen olaylardan uzak kalmalısınız.
  • Sahip olduklarınızın değerini bilmeli ve doyuma ulaştığınızda durmasını bilmelisiniz.
  • Yapmak istediğiniz her neyse onun gerçekleştiğini düşünün ve o şekilde yeni hayatınızı sevip sevmeyeceğinize karar verin.

 

Motivasyon Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

ALOE VERA NEDİR Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? Kişiliğimizi Anlatan Davranışlar Nelerdir? Windows Nedir? Çay Ağacı Yağı Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |