MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI SİNİR SIKIŞMASI

Ana Sayfa » GENEL » MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI SİNİR SIKIŞMASI
MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI SİNİR SIKIŞMASI

SİNİR SIKIŞMASI NEDİR, NEDEN OLUR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Günümüzün en sık görülen hastalıklarından biri olan sinir sıkışması, kemiklerin, kasların ve kıkırdağın bir sinire çok fazla baskı uygulaması sonucunda baskı yapılan kısımda sinir sıkışması meydana gelir. Burada ki basınç sinirin zamanla işlevini bozarak ağrıya, uyuşukluğa ve güçsüzlüğe yol açar. Kişinin neresinde sinir sıkışması oluşursa o kısımda zaman içerisinde uyuşukluk ve karıncalanma hissi ve hareket kısıtlılığına neden olacaktır. Sinir sıkışması ayak bileklerinde, boyunda görülebileceği gibi kişinin el bileklerinde de parmaklarında görülebilir. El ve parmaklarda görülen sinir sıkışmasının bir diğer adı da karpal tünel sendromudur.

SİNİR SIKIŞMASININ NEDENLERİ

Sinir sıkışmasının oluştuğu eli yada parmağı aşırı kullanmak, tiroid hastalığı, duruş bozuklukları, şeker hastalığı, ruhsal hastalıklar ve gebelik bu hastalığın en fazla görüldüğü durumlardır. Sık olarak el hareketlerini zorlamak ve uzun süre Mouse kullanan kişilerde bilekler uzun süre sabit durduğunda sinire baskı yaparak sinir sıkışmasını tetiklemektedir. Sürekli temizlik yapan sağı solu silen ev hanımları da temizlik bezini sürekli sıkarak bileklerine tüm gücü yükleyerek o kısımda zaman içerisinde sinir sıkışmasına neden olacak yapısal değişikliklere sebebiyet verebilirler. Sinir sıkışmasının olduğu kısımda zamanla belli başlı şikayetler ortaya çıkmaktadır. En belirgin kişiye rahatsızlık veren belirtileri ise geceleri uyutmayan ağrılar, uyuşukluk hali, duyu kaybı ve sinir sıkışmasının olduğu elin yada parmağın ilerleyen zamanlarda işlevini kaybetmeye başlamasıdır.

SİNİR SIKIŞMASINDA TANI VE TEDAVİ SÜRECİ NASIL OLMALIDIR?

Bu makalemizin içerisinde saydığımız bu belirtileri sizlerde yaşiyorsanız eğer mutlaka bir ortopedi uzmanıyla iletişime geçerek gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Genellikle bu hastalığın ilk evrelerindeyseniz ilaç ve ortopedik destek almanız önerilir. İlaç kullanımın yanında eğer ki sinir sıkışmanız el bileklerinizdeyse mutlaka gün içerisinde ev işi yaparken yada elinizi kullanmanız gereken hallerde atel bileklik takmanız tavsiye edilmektedir. Ateller düzenli kullanıldığında sinir sıkışmasından kaynaklı ağrılarınızı, el ve parmak uyuşmalarınızı giderecektir. Atel düzenli kullanıldığında aynı şikayetleriniz devam ediyorsa o zaman sinir sıkışmasının olduğu kısıma cerrahi operasyon gerekebilir.

 

MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI SİNİR SIKIŞMASI - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR? GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER Subliminal (Bilinçaltı) Mesajlar Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir? Psikoloji Nedir? Akıllı Evlerde Neler Olmalı

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |