Kariyer Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar?

Ana Sayfa » EĞİTİM » Kariyer Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar?
Kariyer Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar?

 

Kariyer Danışmanlığı, genel olarak bakıldığında bireyin eğitim hayatı henüz devam ederken ilerleyen yıllarda hangi mesleği seçeceğini, ne yapmak istediğini, amaçlarını ve hayallerini belirleyerek istekleri doğrultusunda bireye bir rota belirlemektedir. Daha sonrasında kişinin yaşamak istediği ülke, iş hayatıyla ilgili beklentileri göz önüne alınarak profesyonel bir şekilde danışmanlık hizmeti veriliyor.

Genellikle kişiler üniversite eğitimi aldıktan sonra kendilerine kariyer planlaması yapıyorlar. Bu durum son derece yanlış bir düşüncedir. Çünkü üniversiteye kadar gelmiş olan birey o güne kadar yapmak istediği mesleğine karar veremediyse veya kendi isteği dışında aldığı puan dereceler onu farklı bir mesleğe yönlendirdiyse kişi istediği mesleği seçememiş, hayat onu şu anki mesleğine yönlendirmiş oluyor. Dolayısıyla bu durumda kişinin istemediği mesleği yapmasına ve hayatını planlayamamasına neden olmaktadır. Bireyler, daha ilkokul hayatı başladığında yeteneklerini fark edip ona göre yönlendirildikleri taktirde daha başarılı eğitim hayatı ve akabinde aktif iş hayatı kendilerini bekliyor olacaktır.

Kariyer Danışmanlarının Görevi Nedir?

  • Seçeceğiniz meslekle ilgili alternatiflerinizi size sunmak ve seçim yapmanızı kolaylaştırmak
  • Staja nasıl başlamanız gerektiği hususunda sizi bilgilendirmek
  • Sınav öncesi ve sonrası kaygılarınızdan arınmanızı sağlamak
  • CV hazırlamanız konusunda size destek vermek
  • Kariyer planlaması konusunda aklınızdaki soru işaretlerini çözmek

 

Kariyer Danışmanlığı Neden Önemlidir?

 

Hayatınızla ilgili kariyer planlaması yaparken, öncelikle isteklerinizi, hayalinizdeki mesleği, sizin için en doğru şirketi, nerden hangi statüden başlamanız gerektiğini sizin için kariyer danışmanları belirler. Burada sizin için kariyer planlaması yapılırken ilgi alanlarınız, becerileriniz ve eğilimleriniz dikkate alınarak uzmanlar tarafından analiz edilir. Yetenekleriniz doğrultusunda size özel yapılacak belirli testler ile size özel bir kariyer planlaması yapılır. Bu kariyer planıyla tamamen kişisel beklentilerinizi karşılayacak,mesleki veya akademik kariyer hayatınızın başlaması için destek sağlar.

Kariyer Danışmanlığı

Kariyer Danışmanlığı Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

 

Kariyer danışmanı olabilmek için öncelikle insanların psikolojisi ve davranışları iyi analiz edilmelidir. Halkla ilişkiler ve Sosyoloji bölümü mezunları bu mesleği yapabilirler ve ya ek dersler alarak bu alanda kendini geliştirerek mesleğe yönelebilirler.

Kariyer Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Düşünce Gücüyle Bir Gezinti: Astral Seyahat Canlı Videoları Paylaşan Gözlük İşaret Dili Nedir? Neden Öğrenmeliyiz? REFLÜ NEDİR? Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkabiliriz? İnternet Üzerinden Yapılan Alışverişler Güvenli mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |