İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi

Ana Sayfa » GENEL » İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi
İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi

İyi bir uyku çekmek istiyorsun. Yorgunsun ama uyuyamıyorsun.Bütün geceyi tavana bakarak ve eşinin horlama sesleriyle geçirdin.Peki neden?Bu sorununun vitaminlerle ilgili olabileceğini hiç düşündün mü?
Bu makalede daha iyi bir uyku alman, kendini iyi hissetmen ve enerji verimliliğini arttırman için yardımcı olacak vitamin ve mineral takviyelerini bulacaksın.

Uyarı: Bazı takviyeler hamileler,emzirenler ve belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

1-D Vitamini

İyi bir uyku için güneş ışığından, yumurta, somun, ton balığı ve mantar gibi D vitamini açısından zengin bazı gıdalardan takviye alabilirsiniz. D Vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan vücudunuzda depolanır ve seviyesi çok yüksek ise zehirli hale gelir. Vücudunuzun, ne kadar D vitamini takviyesine ihtiyacı olduğunu öğrenmek için doktorunuza
başvurunuz.

2-E Vitamini

Serbest radikal hasarlardan vücut dokusunu koruyan ve sağlıklı yaşlanmada rol oynayan E vitamini, güçlü bir antioksidandır.Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmada yardımcı olur.Ayçiçeği tohumları,badem ve buğday tohumu yağı iyi miktarlarda E vitamini içeren besinlerdir.Ayrıca E vitamini eczanelerde kapsül formunda satılmaktadır.

İyi Bir Uyku, Uyku, Uyku Sağlığı, Uykusuzluk

3-B Vitamini

İyi bir uyku ve uyku sağlığınızı korumak için B vitamini hayati önem taşır.8 farklı B Vitamini vardır. B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri genel olarak B vitamini adı altında
toplanır. Tam tahıllar, et, sebze ve meyveler B vitamini içerir.Vücudunuz için iyi bir taban değeri sağlamaktadır.

 

4-Kalsiyum ve Magnezyum

Bu iki mineral, kasların kasılıp gevşemesinde rol oynadığı için genellikle sadece yatmadan önce birlikte alınması tavsiye edilir.Kalsiyum ve magnezyum eksikliği, gece boyunca sayısız uyku kesintilerine neden olabilir.Kronik uykusuzluklar da magnezyum eksikliği ilk semptomlardan biridir. Baklagiller, kuru yemiş, tohumlar ve bitter çikolata, magnezyum açısından zengin gıdalardır.İyi bir uyku için hayatınızdan bu gıdaları eksik etmeyin.

5-Teanin

Teanin çay yapraklarında bulunan inanılmaz bir aminoasit’tir. Teanin, uykuyu düzenlemeye yardımcı olur.Beyindeki kimyasal bazı arttırır.Uzmanlar uyku kalitesinin arttırılmasının, uykuya dalmak için gereken süreyi hızlandırdığına ve yardımcı olduğuna da inanıyor.Yeşil çaydan teanin alabilirsiniz. Aynı zamanda birçok eczanede takviye olarak bulabilirsiniz.

6-Demir

Düşük demir seviyeleri uykusuzluğa neden olabilir. Demir eksikliğinin, huzursuz bacak sendromunda önemli bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir.Düşük demir aynı zamanda kaygıgibi duyguların artmasına da neden olabilir.Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, iyi bir uyku için demir düzeyinizi bir doktora kontrol ettirin.Eğer düşük çıkarsa demiri yüksek olan gıdaları sofranızdan eksik etmeyin. Sığır eti,istiridye,tavuk,hindi,fasulye ve mercimek fırınlanmış patates,kaju,ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar,tam tahıllı ve zenginleştirilmiş ekmek, demir açısından zengin gıdalardır.

7-Melatonin

Melatonin doğal olarak uykulu hissettiren ve vücut tarafından üretilen bir hormondur. Vücudunuz çok fazla kortizol üretiyorsa melatonin üretimi bundan etkilenir. Melatonin bir antioksidandır ve kanseri önleyici özelliği olduğu bilinmektedir. Melatonin yeterli düzeyde salgılanması için karanlıkta uyumak gerekir.Kızılcık,vişne,ceviz,badem ve fındıkta yüksek miktarda melatonin bulunur.

8-Triptofan

Triptofan uyku halini destekler ve uykuya daha hızlı dalmamıza yardımcı olur.Eczanelerden triptofan takviyesi satın alabilirsiniz.Kuruyemiş,hindi eti,süt,ıspanak,yumurta ve somun gibi yiyeceklerden triptofan alabilirsiniz.

Sonuç:
İyi bir uyku, genel vücut sağlığı için şarttır.Günlük hayatın stresi,hormonal bozukluklar, sağlıksız beslenme, uykusuzluk probleminde önemli rol oynamaktadır. Verdiğimiz tavsiyelere uyarak sizde mükemmel bir uykunun tadına varabilir, uyku sağlığınızı koruyabilir, daha zinde bir güne merhaba diyebilirsiniz.

 

 

İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

GÖZ KURULUĞU NEDİR, NASIL ÖNLENEBİLİR? – WebAilem.Com – WebAilem.Com04 Aralık 2019

[…] İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi yazımızda ilginizi çekebilir […]

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sitesi Neden Yavaş Açılır? Varisler Kadınların Korkulu Rüyası Benzinli mi, Dizel mi? Güneş enerjisi nedir? Neden Kitap Okumalıyız? Vişnenin Faydaları Nelerdir ?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |