İtfaiyecilik Nedir?

Ana Sayfa » GENEL » İtfaiyecilik Nedir?
İtfaiyecilik Nedir?

Oldukça zor bir meslek olan itfaiyecilik mesleğinin kökeni Arapçadan dilimize girmiştir. İtfa etmek Arapçada söndürmek anlamına gelmektedir. Peki itfaiyecilik nedir?

 

Yangın söndürme faaliyetlerini yürüten birime itfaiye adı verilmiştir. Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli olan kişilere ise itfaiyeci denilmektedir. İtfaiyeciler yangınlarda, trafik kazalarında, olağanüstü doğal afetlerde arama kurtarma faaliyetlerinde yer almaktadırlar. İtfaiyecilik mesleği oldukça zor bir meslektir herkesin koşarak uzaklaştığı bölgeye kendi canları pahasına hiçbir şeyi düşünmeden bir can kurtarmak uğruna tüm gayret ve çabalarını ortaya koyan kişilerdir. İtfaiyeciler meydana gelebilecek her türlü yangına karşı önlem alınmasını sağlarlar. Olası can ve mal kaybını minimuma indirmek için çaba sarf etmektedirler. İtfaiye birimleri yerel yönetimlere bağlı birimlerdir. Günümüzde oldukça fazla trafik kazaları, ev yangınları, orman ve alan yangınları, su baskınları meydana gelmektedir, itfaiye teşkilatı her zaman önemli ve sürekli ihtiyaç duyulan bir birimdir. İtfaiyecilik mesleğinde uzmanlaşmak adına birçok farklı eğitimler yapılmaktadır.

itfaiyecilik nedir

İtfaiyecilere Nasıl Ulaşılır

İtfaiye birimine ulaşmak için 110 Acil çağrı merkezini ücretsiz olarak arayabilirsiniz. Kesinlikle gereksiz yere aranılmaması gerekir. İtfaiyecilik mesleğini yapan kişiler 24/48 çalışma sistemine göre çalışmaktadırlar. Tam gün 24 saat çalışmanın ardından 2 gün izin yapmaktadırlar.3 Vardiya şeklinde çalışma sistemini sürdürmektedirler.1923 yılında Askeri yönetimden alınarak sivil yönetime devredilmiştir. İtfaiye yönetiminde bu sebepten dolayı onbaşı, çavuş, koğuş gibi terimler kullanılmaktadır.

İtfaiyecilik Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Nuray suvay14 Mayıs 2019

Paylaşımlarınız oldukça faydalı tesekkurler

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sağlık Takip Cihazları Neden Birden Fazla Yabancı Dil Öğrenmeliyiz? Spor Yapılabilecek En Uygun Mekanlar Teknolojide Yeni Gelişmeler Ramazan’da Sağlığınıza Dikkat Edin Euro 2020

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |