İşaret Dili Nedir? Neden Öğrenmeliyiz?

Ana Sayfa » EĞİTİM » İşaret Dili Nedir? Neden Öğrenmeliyiz?
İşaret Dili Nedir? Neden Öğrenmeliyiz?

Her insan kendini anlatabilmek ve karşısındaki kişiyi anlayabilmek için herkesin kullandığı ortak bir iletişim aracı kullanmaktadır. İnsanlar arasındaki iletişim dilsel bir anlatımla veya vücut diliyle meydana gelmektedir.

Son yıllarda herkesin merak ettiği ve öğrenmek istediği işaret dili, sosyal medyada çok fazla dikkat çekmeye başlamıştır. Anlatılmak istenen durumun vücut, el ve parmak hareketleriyle oluştuğu bir alfabeye sahip olan bu dili, işitme engelli ve dilsizler kendi aralarında iletişim sağlarken kullanmaktadırlar. Sanıldığı kadar bu dili öğrenmek kolay bir iş değildir. Çünkü burada bir konuyu, durumu ince ayrıntısına kadar parmak ve el hareketleri kullanarak, mimiklerle karşı tarafa aktarabilmek basite indirgenecek bir olay değildir.

İşaret Dilinin Gelişim Dönemi

Geçmişten günümüze tarih boyunca işitsel ve dilsel engelli kişiler kendi aralarında iletişimi sağlamak amacıyla bir dil kullanırlar. 18. Yüzyılda Filozof Condillac bu dilin esasen jestlerden oluştuğu teoriyi ilk gündeme getiren isim olmuştur. 1800 yıllarda Amerika’da işitme engelliler adına eğitim veren bir okul kurulmuştur.

Ülkemizde ise Osmanlı Döneminde II. Abdülhamit tarafından Sağırlar okulu açılmış ama bugün kullanılan işaret diliyle ilgisi olmayan türde bir dil kullanılmıştır. Hiçbir şekilde bu dil o dönemlerde gramer özelliği kazanamamıştır.

Neden Öğrenilmeli?

“Ben engelli değilim ki neden bu dili öğreneyim” diyenler o kadar çok ki maalesef ülkemizde… Unutmayalım ki herkes günün birinde engelli olabilir. Dünya Sağlık Örgütüne göre yapılan analizlerde dünya nüfusunun %10’u işitme engelli bireylerden oluşmakta. Dolayısıyla bu bireyler kendi aralarında kullandıkları bu dili, dili kullanmayı bilmeyen birisiyle karşılaştıklarında inanılmaz zorlanıyorlar.

Neticede kendi sessiz dünyalarında yaşayan bireyler için farklı bir kişiyle iletişim kurmak oldukça zordur. Bu dili bilmeyen kişiler herhangi bir işitme engelli bireyle iletişim kurmak istediklerinde gözle temas kurmaları karşı taraftaki kişiye güven verecek ve sizinle ne kadar zorlansa da iletişim kurmaya çalışacaktır. Bu kişilerle yazarak iletişim kurulabilir, fakat onları aramızdan soyutlayarak davranmaktansa neden bu dili öğrenmeyelim ki…

Halk Eğitim Merkezleriyle iletişime geçerek, gelin bu dili beraber benimseyelim.

 

İşaret Dili Nedir? Neden Öğrenmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İtfaiyecilik Nedir? Kilo Alabilmek İçin Ne Yapmalıyız? Rüya Nedir? Neden Görülür? Hayvan Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız? AFT NEDİR, AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR? Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |