İnternette Oltaya Gelmeyin

Ana Sayfa » GENEL » İnternette Oltaya Gelmeyin
İnternette Oltaya Gelmeyin

Teknolojinin yaygınlaşması ve bunu takiben akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar kullanımının ve internet erişiminin kolaylaşması dolandırıcılık yöntemlerine de yeni bir soluk getirdi. Oltalama şeklinde de anılan phishing, yani yemleme taktiği ile banka hesabı bulunan herkes tehdit altında. İnternette gezinirken, özellikle Twitter gibi sosyal medya ağlarında çıkan reklamlara dikkat edin, İnternette oltaya gelmeyin

Oltalama, yani yemleme yöntemiyle insanların bilgilerini çalan siber suçlular, bu taktiklerini birçok mecrada olabildiğince farklı şekillerde gerçekleştiriyor. Bazen bir bankadan gelen e-posta, bazen sosyal medyadaki kampanya duyurusu, bazen de telefona gelen hediye vaadi ile kurbanlarını yemleyen dolandırıcılar, edindikleri bilgilerle hesapları boşaltıyor. Tüm Dünya’da başvurulan bir dolandırıcılık türü olan yemlemeye Türkiye’de daha çok e-posta ve Twitter üstünden denk geliniyor. Dolandırıcıların en sık kullandıkları ve başarılı da oldukları birkaç yöntemi sizin için derledik…

 

              1) Faturanızı Ödeyin (E-Posta)

Türkiye’de en çok müşterisi olan kamu ve özel bankalardan herhangi birisinin kılığına giren dolandırıcılar, sahte bir faturayı edinmiş oldukları e-postalara gönderiyor. Faturayı görenler, çokta ayrıntılı bakmadan ya ödemek için ya da itiraz etmek için verilen linklere girip kişisel bilgilerini yazarak karşı tarafa iletmiş oluyor. Bankalar dışında telekomünikasyon firmaları da taklit ediliyor.

                2) Puan (Bonus, Para) Kazandınız (Sosyal Medya)

Twittr ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya kanallarında kredi kartı ya da banka kılığına giren dolandırıcılar “kazandınız” vaadiyle yemleme yapıyor. Ödülünü veya hediyesini almak isteyen kullanıcılar da talep edilen yerlere gizli bilgilerini girerek dolandırıcıların oltasına yakalanmış oluyor.

                3) Arama Motoru

Arama motoruna bankanızın adını yazıp arattığınızda, çıkan ilk sonuca aldanmamalısınız. Dolandırıcılar, ilk birkaç linkten birine gireceğinizi hesaba katarak reklam oluşturmaktadır. Böylece siz, sahte bir linke girip o linkte kendi bilgilerinizi girerek karşı tarafa istediğini vermiş olursunuz.

 

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalar veya telekomünikasyon firmalarının internet sitelerinin isimlerine dikkat etmenizde fayda var. 2 numaralı maddede Twitter yazdığını düşünüyor olabilirsiniz? Tekrar kontrol etmenizi rica ederiz. Dolandırıcılar da aynı bunun gibi bir harf oynamasıyla çeşitli hileler geliştiriyor ve kullanıcıların anlık dikkat kaybından faydalanıyor. İnternet protokolünün https olmasına dikkat etmek ve girilen linklerin gerçekten firmaya ait olup olmadığını kontrol etmek çok önemli. Ayrıca gelen e-postalarda gönderenin açık adresine de dikkat etmelisiniz. Gönderenin e-postası tümüyle amatör olabileceği gibi, ufak harf değişimleri de yapılmış olabilir.

İnternette Oltaya Gelmeyin - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir? Utangaçlığımızı Nasıl Yeneriz? İnternet Üzerinden Yapılan Alışverişler Güvenli mi? Benzinli mi, Dizel mi? İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi Türkiye’de Üretilen Otomobiller

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |