Hayvan Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız?

Ana Sayfa » GENEL » Hayvan Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız?
Hayvan Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız?

Çoğu hayvan günlük yaşantımızda, insanlarla birlikte iç içe bir yaşam sürdürmekte. Diğer hayvanlar ise orman gibi doğal alanlarda yaşamlarını sürdürmekte. İçimizde ki keşfetme ve merak duygusu çoğu zaman bizi bu hayvanların yaşam alanlarına girmeye itiyor. Çoğu zamanda tesadüf eseri kendimizi onların yaşam alanlarında buluyoruz. En basitinden sokakta yürürken bir köpek saldırısına maruz kalabiliyoruz. Basit görünen bir hayvan saldırısı sağlık açısından bizlere fazlasıyla zarar verebiliyor. Haliyle aklımızda şu soru beliriyor; hayvan saldırılarında nasıl korunmalıyız?

1.Köpek Saldırısı

Karşılaşmamızın en olası olduğu hayvan saldırısı olan köpek saldırısı; uzuv kayıpları, deri bütünlüğünün bozulması, kuduz ve bulaşıcı hastalıklar yönünden oldukça riskli bir durumdur. Yolunuza çıkan veya karşılaşmış olduğunuz köpek başını öne eğmiş ve kuyruğunu sallayarak yolunda gidiyorsa sizde hiç durmadan yolunuza devam edin. O dursa bile siz aldırış etmeden yürüyün. Ama karşılaştığınız uzaktan havlayarak gelen bir sokak köpeği ise, ondan kaçmayın, sakinliğiniz koruyarak ya durun ya da yüksek sesler çıkararak onu korkutun. Sakın taş atmaya kalkışmayın, bu hareket hayvan içgüdüsünü artırarak size fiziksel bir zarar vermesine yol açacaktır. Ayrıca bir yere odaklanmış ve size bakmayan durgun köpekler az sonra size saldıracağını kendi diliyle anlatmaya çalışır.

2.Yılan Saldırısı

Genelde ormanlarda ve insanlardan uzak yerlerde karşımıza çıkabilecek bu hayvan, içgüdüsel olarak insanlardan korkar ve kaçar. Ama her hayvan gibi yılan da alanı ve hayatı tehlikeye girdiğinde saldırma eğiliminde olur. Bu tip bir hayvan saldırısı ise deri zedelenmesine, enfeksiyon kapmamıza ve hatta ölümümüze sebep olabilir. O yüzden orman, uzun otların bulunduğu tarla gibi yerlere giderken mutlaka kalın pantolon, uzun kollu kıyafet ve çizme gibi giysiler giymeliyiz ki farkında olmadan alanına girdiğimiz yılan bize saldırdığında vücudumuzu dişlerinden koruyalım.

3.Ayı Saldırısı

Özellikle Türkiye’nin Karadeniz bölgelerinde yaşayan bu iri cüsseli hayvanın saldırısı, en tehlikeli hayvan saldırısı olarak kabul edilmektedir. Saldırdığı zaman çokta masum sonuçlar doğurmamaktadır. Bölgesini, yavrularını ve kendisini korumak amacıyla saldıran ayıdan korunmak için, ayı ile karşı karşıya kalmadan, daha öncesinde önlem almalıyız. Üreme ve doğum mevsimlerinde yaygın olduğu bölgelere gitmeyerek veya gitmişsek yüksek sesler çıkararak yolculuk etmemiz bu hayvan ile karşılaşma olasılığımızı düşürecektir.

 

Hayvan Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sağlık Takip Cihazları Neden Birden Fazla Yabancı Dil Öğrenmeliyiz? Spor Yapılabilecek En Uygun Mekanlar Teknolojide Yeni Gelişmeler Ramazan’da Sağlığınıza Dikkat Edin Euro 2020

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |