Güneş enerjisi nedir?

Ana Sayfa » GENEL » Güneş enerjisi nedir?
Güneş enerjisi nedir?

Güneş enerjisi, yeryüzüne yayılan ışınlarının barındırdığı fotonlar dediğimiz parçacıkların füzyon tepkimesiyle açığa çıkardığı yüksek enerjidir. Bu açığa çıkan enerji evlerimizde ya da endüstride su ısıtmada kullanılacağı gibi, solar santraller kurularak elektrik enerjisine de çevrilebilmektedir.

Türkiye’deki Güneş Enerjisinin Dünya’daki Durumu

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş, diğer doğal enerjilere göre sürdürülebilirliği en yüksek, sonsuz bir temiz enerji kaynağıdır. Türkiye’de güneşlenme miktarları göz önünde bulundurulduğunda görüyoruz ki, gerek endüstriyel olarak gerekse de evlerimizde mikro enerji olarak kullanımı oldukça verimli olan bir enerji kaynağıdır. Bunun yanında, araştırmalara göre  güneşin insanlık için milyarlarca yıl yani daha çok uzun süre hayatımızda olacağı kesin..

Dünyada ülkelerin neredeysehepsinde solar santrallerin kurulumu gün geçtikçe daha da artmaya devam ediyor. Sektörün tüm dünyada geleceğin en önemli konularından biri haline gelmesi bekleniyor. Ülkemizdeki güneşlenme süreleri oldukça fazla olmasına rağmen, güneş enerji santrallerinin bu denli az olması özellikle sanayiciler tarafından bu konunun üzerinde durulması gerektiğini gözler önüne seriyor. Örnek verecek olursak, Almanya’da güneşlenme süresi yıllık 1600 saat iken, Türkiye’de yıllık güneşlenme süresi 2800 saatlere kadar çıkabiliyor. Buna karşın, Almanya’daki güneş enerji santrallerinde toplam kurulu güç 46.000 MW ulaşırken, Türkiye sadece 5.000 MW  kurulu güce sahip. İncelemeler sonucunda kolayca anlayabiliriz ki, Almanya’nın en iyi güneş alan bölgesi ile Türkiye’nin en az güneş alan bölgemizden biri olan Karadeniz eşit durumda. Bu demek oluyor ki, ülkemizde hala solar santral kurularak değerlendirilmesi gereken daha bir çok bölgemiz mevcuttur.

Enerji ihtiyacı tüm Dünya’da giderek artmaktadır. Mevcut olan enerji kaynakları tükenirken, ülkemizde artan enerji ihtiyacı her yıl neredeyse %8 oranındadır. En son elde edilen verilere göre ülkemizde halihazırda kurulmuş olan lisanssız santrallerde toplamda 5.400,60 Mega Watt elektrik enerji kurulu gücü bulunmaktadır. Lisanssız elektrik kurulu güç bakımında illere göre sıralama aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Devletin yaptığı teşviklerle ve sağladığı alım garantisiyle güneş enerjisi santral yatırımları giderek artması beklenmektedir. Yatırımlar artarken bir yandan da yerli panel ve solar hücre üretimi için de çeşitli çalışmalar olmaktadır. Konuyla ilgili yapılan yatırımların en büyüğü Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde inşası 3 yıl sürecek olan Türkiye’nin ilk entegre yerli güneş paneli üretim fabrikasıdır. Söz konusu yatırım için Kalyon Enerji ve Çin’in en büyük devlet şirketlerinden CETC ile iş birliği anlaşması imzalamıştır ve ilk yerli panel üretimi için Nisan 2020 olarak tarih belirlenmiştir. Ankara Başkent Organize sanayi Bölgesi’nde 80.000 metrekare kapalı alanda yer alacak olan fabrikada 1000’in üzerinde kişiye istihdam olanağı olacakatır.

Enerji ve tabii kaynaklar bakanı sayınFatih DÖNMEZ’in açıklamalarına göre 2023 yılına kadar ulaşılması hedeflenen güneş enerjisine dayalı kurulu güç, 10 GW sınırını aşmaktır.

Güneş enerjisi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Neden Kitap Okumalıyız? Kendi Tarzını Kendin Yarat Windows Nedir? Maket Ev Nasıl Yapılır? Detoks Banyosu Nasıl Yapılır? İtfaiyecilik Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |