GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER

Ana Sayfa » GENEL » GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER
GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER

Grip, özellikle sonbahar ve kış aylarında son derece yaygın bir hastalık olup bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda ciddi sıkıntılar yaratan ve hatta önlem alınmadığı takdirde ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Her yıl milyonlarca insan gribe yakalanır ve hastaneye kaldırılır ve birçoğu da maalesef hayatını kaybeder. Gribe karşı kendimizi korumak ve başkalarına da bulaşma riskini ortadan kaldırmak için grip aşısına ihtiyaç duyarız. Grip aşıları mevsimsel olarak yenilenmesi gereken bir aşı çeşididir. Ayrıca bugün aşı oldunuz diyelim etkisini iki hafta sonra göstermeye başlayacaktır. O yüzdendir ki grip aşısını mutlaka hastalığa yakalanmadan 2 hafta öncesinden yaptırmak gereklidir. Yılda iki kez grip aşısı yaptırmak yeterli olacaktır. Bu aşı kişiyi hastalığa karşı % 80 oranında koruma sağlar. Ayrıca aşının koruma etkisi gençlerde daha fazla olup, yaşlılarda bu etki azalmaktadır.

GRİP AŞISI NASIL UYGULANIR VE YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Grip aşısı kas içerisine uygulanır. Grip aşısı olacak kişinin eğer ki farklı bir aşı olması da gerekiyorsa grip aşısı farklı bir yere de enjekte edilebilir. Fakat yumurtaya karşı bir hassasiyeti ve alerjisi olmayan kişilere bu aşı yapılabilir.

Grip aşısı uygulanan alanda kızarıklık, ağrı, morarma ve sertleşme görülebilir. Grip aşısı olan kişilerde ateşle beraber titreme, üşüme, kas ve eklem ağrıları, grip belirtileri oluşabilir. Bu yan etkiler çok önemli değildir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. Çok nadir olarak bazı kişilerde beyin iltihabı, uyuşmalar ve havale nöbeti gibi ciddi reaksiyonlar gösterebilir. Böyle bir durumda mutlaka en yakın hastaneye gitmeniz tavsiye ederiz.

GRİP AŞISINI MUTLAKA YAPTIRMASI GEREKENLER

1 -65 yaş ve üzeri kişiler

2- Şeker hastalığı olanlar böbreklerinde işlevsel bozukluk olanlar

3- Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler

4- Bu hastalığa yakalanma riski yüksek yerlerde çalışan hemşire ve sağlık personelleri

5- Huzur evleri sakinleri

6- Hamile bayanlar

Grip aşıları kişiyi % 100 bu hastalıktan korumaz. Özelliklerde çalışma hayatının içerisinde olan genç kişilerin bu hastalığı daha kolay ve kısa zamanda atlatabilmeleri açısından önemlidir.

Dikkat: Grip aşısı gribe yakalanmadan yaptırmamız gereken bir aşıdır. Onun için eylül ve kasım yapılmalıdır.

GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sitesi Neden Yavaş Açılır? Varisler Kadınların Korkulu Rüyası Benzinli mi, Dizel mi? Güneş enerjisi nedir? Neden Kitap Okumalıyız? Vişnenin Faydaları Nelerdir ?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |