GÖZ KURULUĞU NEDİR, NASIL ÖNLENEBİLİR?

Ana Sayfa » GENEL » GÖZ KURULUĞU NEDİR, NASIL ÖNLENEBİLİR?
GÖZ KURULUĞU NEDİR, NASIL ÖNLENEBİLİR?

Göz kuruluğu, kış aylarında havanın soğuması, hava kirliliği, rüzgar gibi nedenlerle dış mekanlarda vakit geçirdiğimizde bizleri tehdit ederken, klimalı ortamlarda ise nemsiz havaya maruz kaldığımız için bu mevsimsel değişikler bizlerde göz kuruluğuna sebebiyet vermektedir. Gözün nemli kalmasını sağlayan gözyaşının yetersiz oluşu ve kalitesiz gözyaşı üretmeye başlaması göz kuruluğuna neden olmaktadır. kontakt lenslerin kullanımı, sigara kullanmak, uzun saatlerce araba kullanmak, bilgisayar ve telefon ekranına sürekli bakmak göz kuruluğuna sebebiyet vermektedir.

Göz kuruluğu sıkça karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi olmakla beraber kadınlarda ve yaşlılarda sıklıkla görülmektedir.

SAKIN OLA Kİ GÖZ KURULUĞUNU İHMAL ETME!

Göz kuruluğu her yaşta meydana gelmekle beraber yaşlılarda daha fazla görülmektedir. Bunun nedenleri ise yaşla beraber gelişen gözyaşı kalitesinin azalmasıdır. Kadınlarda ve yaşlılarda sık görülen göz kuruluğu menapoz döneminden sonra kadınları daha fazla etkilemeye başlamıştır. Göz tansiyonu, depresyon, diyabet ve birtakım ilaçların kullanılması kalitesiz gözyaşı üretilmesine neden olurken zamanla gözün bulanık görmesi ve gözün ön kısmında olan korneanın hasar görmesine neden olur. O yüzdendir ki göz kuruluğu ihmale gelecek bir sağlık problemi değildir. Tedavi edilmediği takdirde göz kaybına varan kötü sonuçlar doğurabilir.

NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Göz kuruluğu televizyon izlerken, kitap okurken bilgisayar kullanırken gözlerinize bir şey kaçmış gibi hissettiriyorsa yanma, sulanma ve batma, kızarıklık gibi şikayetleriniz varsa bir göz doktorundan randevu alarak birtakım göz testlerinden geçmelisiniz.  Ve doktorunuzun da tavsiyesiyle A vitamini alımına başlayabilirsiniz.

NASIL TEDAVİ EDİLİR VE ÖNLENEBİLİR?

Göz kuruluğu yaşayan hastalara öncelikli olarak gerekli muayene sonrasında suni gözyaşı damlalarının kullanılması önerilir. Bu damlalar ile kişinin şikayetleri azalacaktır. Gözyaşı damlaları belirli aralıklarla bir süre kullanılmalıdır. Şu önerilerle göz kuruluğu önlenebilir:

  • Kişinin odası havalandırılarak nemli ortamın korunmasının sağlanması
  • Klimalı ortamlardan uzak kalmak
  • Sigara dumanına ve toza maruz kalmamak

Suni gözyaşı damlası kullanılmasına rağmen şikayetler halen devam ediyor ise var olan gözyaşının gözde kalmasını sağlamak için punktum tıkaçları adını verdiğimiz farklı yöntemler kullanılabilir.

İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi yazımızda ilginizi çekebilir

GÖZ KURULUĞU NEDİR, NASIL ÖNLENEBİLİR? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

CİLT YAŞLANMASININ NASIL ÖNÜNE GEÇERİZ? Online Eğitim Nedir? Avantajları Nelerdir? Kariyer Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar? Akıllı Ev Eşyaları Neden Kitap Okumalıyız? Adsense Gelir Artırma

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |