Ezber Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » EĞİTİM » Ezber Nasıl Yapılır?
Ezber Nasıl Yapılır?

Gerek ders ve sınavlarımız için gerekse farklı sebeplerle ezber yapmamız gerekebilir. Özellikle sayısal yeteneğe sahip, sözel yetenekleri zayıf kişiler ezber konusunda oldukça zorluk çekmekte. Gelin, nasıl ezber yapılır birlikte bakalım.

1.Kendinizi Tanıyın

Çok genel bir tabir gibi görünse de en önemli adımlar arasında yer almaktadır. Kişinin hangi türden bir zekaya sahip olduğunu ve nelere ilgi duyduğunu bilmesi ezber yapmayı kolaylaştıran en büyük faktörlerdendir. Yani görsel veya işitsel bilgilerin ve öğrenme araçlarının, hangisi size uygunsa o şekilde ezber yapmaya çalışmalısınız. Eğer ezberlemeniz gereken bir yazı veya konuyu, karşınızda anlatan bir insan olduğunda daha çok aklınızda kalıyorsa işitsel bir öğrenmeye sahipsiniz demektir. Ezberlemeniz gereken şeyleri resim, video gibi araçlar ile daha çok kavradığınızı düşünüyorsanız görsel bir zekaya sahipsiniz demektir. Öncelikle hangisine uygun olduğunuzu keşfetmeli ve ona göre adım atmalısınız.

2.Kendi Dilinize Çevirin

Ezberlemeniz gereken yazıları ve konuları yazan kişiler, konu ne kadar nesnel de olsa kendi tarz ve kelimeleriyle yazarlar. Bazen, ezber yapmanız gereken yazılarda gereksiz uzatmalar ve kelime kalabalıkları olabilir. Bu sebeple ezber yapmanız gereken kısım artar ve asıl ezberlemeniz gereken kısımlara dermanınız kalmaz. Yapmamız gereken, ezberleyeceğimiz önemli kısımları bulup, kendi cümlelerimiz ile daha basit bir cümle yapısıyla, tekrar kurmamız. Tekrar kurduğumuz cümleleri bir kağıda not ederek, bilgiyi aldığımız kaynağa bakmaksızın tekrar tekrar okumalıyız.

3.Anlatarak Çalışın

Dinleyerek ezber yapmak ne kadar faydalı ise anlatarak ezber yapmakta bir o kadar faydalı bir yöntemdir. Denemekte fayda var. Ezberlemeniz gereken kısmı anlatabilmeniz için, öncelikle bir üst başlıkta anlattığımız gibi yazı ve konuları kendi dilinize çevirmeli, bir deftere not etmelisiniz. Sanki karşınızda birisi varmış gibi ya da gerçekten karşınıza birini alıp kendi cümlelerinizle oluşturduğunuz bilgileri bir öğretmen edasıyla anlatmalısınız. Ara ara notlarınıza göz atıp bilginizi tazelemeli ve bunu defalarca tekrarlamalısınız. Eğer karşınızda oturan bir arkadaşınıza anlatıyorsanız sizi bölmemesi gerektiğini söyleyin ki konu dağılıp başka yerlere gitmesin. Bu ezber yöntemine en güzel örnek ise öğretmenlerimizdir. Yıllar boyunca aynı konuları anlattıkları için ders dışında önünde kitap olmasa bile alanında ki çoğu soruya cevap verebilmektedir.

Ezber Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Düşünce Gücüyle Bir Gezinti: Astral Seyahat Canlı Videoları Paylaşan Gözlük İşaret Dili Nedir? Neden Öğrenmeliyiz? REFLÜ NEDİR? Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkabiliriz? İnternet Üzerinden Yapılan Alışverişler Güvenli mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |