Evsel Atıkların Değeri

Ana Sayfa » EĞİTİM » Evsel Atıkların Değeri
Evsel Atıkların Değeri

Evsel Atıkların Değeri

Büyükşehirlerde ve şehir merkezlerinde azalsa da, eskiden beri hem hurdacılara hem eskicilere hem de çöpçülere aşinayız. Bunlar, madalyonun bir tarafıyken, diğer tarafındaysa çöplükleri ihaleyle kiraya alan firmalar bulunmaktadır. Yani belediyenizin çöpleri topladığı alan, büyük olasılıkla bir firma tarafından kiralanmıştır. Nedeni basit; çünkü evsel atıklar doğru ayrıştırıldığında maddi değere sahiptir.

Evsel atıklar hakkında bilinçli olmanın iki faydası var: Birincisi, çevre duyarlılığıdır. Eline geçen her şeyi aynı çöpe atmayan, geri dönüşüm hakkında fikir sahibi bireylerin çevreye karşı sorumlu olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır. İkincisi, tasarruftur. Gazeteler, kutu içecekler, metal atıklar, plastik şişeler ve benzerleri aslında geri dönüştürülebilen ve maddi bir değeri olan atıklardır.

 

  Nereden Başlasam Diye Düşünmeyin

Hem geri dönüşüme destek olup çevreyi korumak hem de tasarruf yapabilmek adına siz de evinizde en çok tüketilen atığı değerlendirebilirsiniz. En azından bir ay boyunca bir ürünü çöpe atmaktan vazgeçebilir ve onun geri dönüştürülmesine olanak tanıyıp bundan tasarrufta sağlayabilirsiniz. Belki bir aylık telefon faturanızı, belki elektrik faturanızın yarısını, belki de iş veya okul için ödediğiniz haftalık maliyeti karşılayabilirsiniz.

 

Eğitim Okuldan Başlar

Evsel atıkların geri dönüştürülmesiyle doğanın korunması, ülke ekonomisine katkısı toplumsal kültürle topyekun mücadeleyle yapılacak işlerdir. Okullarımızda daha fazla bu konularda eğitim evrilmeli, etkinlikler düzenlenmeli bu etkinlikler sadece öğrencilerle değil, ebeveynlerimizinde katıldığı organizasyonlar olmalı.

Peki Ekonomik Değeri Nedir?

Bunların tümünü evde tutmak akıllıca olmayacaktır. Hem aşırı yayıntı hem hijyen riski hem de ev kazaları riski oluşacağından sadece en değerli olana odaklanılabilir. Şöyle örneklendirelim: Kullanılmış gazetelerin kilosu 0.45 TL ile 0.55 TL arasındadır. Eğer her gün gazete alıyorsanız, bir yılda 50 TL civarında geri dönüşümden yararlanabilirsiniz. 1 TL’lik gazeteden, en az bir ay bedava almak gibi… Haftada iki adet kutu meşrubat evinize giriyorsa, yılda en az 100 kutu eder; ki bu da 1.5 kilo civarında bir atık demektir.  Söz konusu atığın kilosuysa 5 TL civarındadır. Bu fiyatlar Kasım 2019 fiyatlarıdır. Şehirlere ve firmalara göre farklılık gösterebilir.

Evsel Atıkların Değeri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

SINAV STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI NELERDİR? Spor Yapılabilecek En Uygun Mekanlar GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER BEYİN KANSERİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR? ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR? Uykumuzu Nasıl Açarız

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |