Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » SPOR » Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?
Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Havaların ısınmasıyla birlikte daha düzenli ve kontrollü bir şekilde yapacağımız yürüyüş birçok konuda vücudumuza fayda sağlıyor. Sağlıklı bir yaşam için düzenli yürüyüş kesinlikle şart vücudun oksijen kullanma kapasitesini arttıran yürüyüş, kilo almayı engelleyerek aynı zamanda vücuttaki yağ oranının dengelenmesinde aktif olarak rol oynamaktadır.Her yaş grubundaki kişilerin belirli zaman aralıklarında düzenli olarak yürüyüş yapmasının sağlık açısından çok faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar yürüyüş yapan bir kişinin yürüyüş yapmayan birisine göre kıyaslandığı zaman daha sağlıklı olduğunu söylemektedir.Peki Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Uyku problemi yaşayan kişilerin düzenli yürüyüş sayesinde daha rahat ve kesintisiz bir uyku sayesinde vücudun daha rahatladığı görülmüştür. Bunun yanı sıra düzenli yapılan yürüyüşün yorgunluk hissini engellediği gibi kan basıncının düzenlenmesine solunum kapasitesinin artmasında çok büyük önemi bulunmaktadır.Düzenli olarak yapılan yürüyüş kilo alımının azalmasına,kemiklerin güçlenmesine ve metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır. Yürüyüş yapmanın da belli başlı kuralları vardır yürüyüş öncesi ve sonrasında kesinlikle bol su tüketilmelidir, yürüyüş için ince tabanlı ayakkabı tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yürüyüş yaparken hava sıcaklığına dikkat etmelisiniz çok sıcak bir havada yürüyüş yapmak sağlığınız açısından pek faydalı olmayabilir. Ağır yenilen yemek sonrası yürüyüşten kaçınmalı hafif yemekler sonrası yürüyüşü tercih etmelisiniz. Kendinize bir program hazırlayarak hedeflediğiniz noktaya kısa sürede gelebilirsiniz.40 yaş üstü kişiler doktor bilgisi dahilinde yürüyüş programına başlamalıdır.İlk başlarda günde 3 ile 4 bin adımla yürüyüşe başlayarak aşama aşama ilerleyerek 10 bin adıma ulaşmanız size ideal bir yürüyüş temposu sağlayacaktır.Yürüyüş programınızın ilk günleri bacak ve bel bölgenizde hafif ağrılar olabilir bu normal bir ağrı olup dinlendiğiniz zaman geçecektir.

Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Benzinli mi, Dizel mi? Astronomi Nedir? Vişnenin Faydaları Nelerdir ? Bol Kazançlı Bir İş Sektörü: Solucan Gübresi Web Sitesi Neden Yavaş Açılır? Başarı Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |