ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR?

Ana Sayfa » EĞİTİM » ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR?
ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR?

Kitap okumak her insan için hiç kuşkusuz son derece faydalıdır. Kitap okumayı seven, bunu alışkanlık haline getiren bireylerin çok okumanın kazandırdığı zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için etkileyici ve güzel bir üslup kullanırlar. Bu da hitap ettikleri kişilerde ilgi ve beğeni uyandırır. Boş zamanlarını kişiye hiçbir yarar sağlamayan televizyon karşısında geçirmek yerine. Kitap okumayı seçen bireyler bu alışkanlıkları sayesinde toplum içerisinde daha saygın bir yerde olup daha etkin bir kişilik sergilerler. Okuyarak kendini geliştiren ebeveynler kendilerini daha iyi ifade edebilmekte ve çocuklarına daha faydalı olabilmektedirler. Bir ebeveyn olarak çocuklarımıza nasıl kitap okuma alışkanlığı edindirebiliriz, aşağıda yer alan maddeleri hayatımızda uygulayarak başlayabiliriz.

Kitap Okuma Alışkanlığı Edindirmek İçin:

  • ÇOCUĞUMUZA MODEL OLMAK: Çocuklarımızın kitap okumasını istiyorsak önce kendimiz kitap okumalıyız ki çocuklarımız her anlamda bizleri model aldığı için kitap okumamızı da taklit edecek, kitap okuma isteği çocuklarda kendiliğinden oluşacaktır.
  • BERABER KİTAP OKUMAK: Çocuklar üzerinde en işe yarayan taktik kesinlikle bir şeyi yapmasını istiyorsanız o şeyi beraber yapmak olmalıdır. Çocuklar her zaman ebeveynlerinle beraber zaman geçirmekten yeni aktiviteleri beraber öğrenmekten müthiş keyif duyarlar.
  • KİTAPÇIYA BERABER GİTMEK: Hem kendi istediğiniz kitapları beraber seçmek çocuğunuza keyif verecek hem de onun kendine kitap seçmesini sağlamak çocuğunuza özgüven kazandıracaktır. Seçtiği kitapları bir an önce okumak için heyecan duyacaktır.
  • OKUMA SAATİ VE MEKANI BELİRLEMEK: Beraber seçtiğiniz bir kitabı günün belirlediğiniz bir saatinde bir mekan belirleyin mesela salonunuzun en güzel köşesi sizin ailece kitap okuyabileceğiniz bir köşe olsun. Bu durumda çocuk kitap okuma zamanını kavrayacak ve sizden önce köşenizde yerini alacaktır.
  • OKUMAYI KEYİFLİ HALE GETİRMEK: Beraber kitap okurken kimi yerlerde vurgulama yaparak yada sesimizi komik bulabileceği düzeyde inceltip kalınlaştırarak çocuğun ilgisini kitabin içindeki kahramanlara yöneltmemiz gerekebilir.

Aslında her çocuk doğduğu andan büyüyene kadar hep bir merak içindedir. Öğrenmeye açtır çünkü eğer ki etrafında kitap okuyan kişiler olduğunu gördüğü anda kitaba olan ilgisi başlayacaktır. Çocuklar her zaman anne ve babayı rol model alırlar. Bu yüzdendir kianne ve baba olarak mutlaka kitap okumalıyız.

ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Gelişen Teknoloji Değişen Hayatlar Gözaltı Morluklarına Veda Etmek İçin Öneriler Motivasyon Nedir? Ezber Nasıl Yapılır? Kilo Alabilmek İçin Ne Yapmalıyız? SINAV STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI NELERDİR?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |