Bilişim Teknolojileri Nedir?

Ana Sayfa » GENEL » Bilişim Teknolojileri Nedir?
Bilişim Teknolojileri Nedir?

Bilgisayarın Tarihsel Gelişimi

Bilgisayar, günümüzde oldukça fazla kullanılan elektronik ve mekanik parçalardan oluşan bir araçtır. Bilgisayarın tasarlanmasındaki temel amaç, iş gücünü hafifletmek böylelikle işlemleri daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmektir. Bilgisayarlar, üzerinde bulundurdukları elektronik devreler ve birbiri ile haberleşebilen parçalar sayesinde devre neyi nerde ne zaman yapacağını önceden belirlenmiş komutlar sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Bilişim teknolojilerinin temelleri milattan önce 600 yılına kadar dayanmaktadır. Günümüzde Abaküs olarak bilinen hesaplama aracı milattan önce Araplar tarafından keşfedilmiştir. 1614 Yılında ise abaküs olarak adlandırılan buluşun, Jonh Napier tarafından algoritması geliştirilerek çarpma işleminin daha fazla kolaylaştırılması sağlanmıştır. Fakat asıl bilgisayar olarak adlandırılan buluş 1930 yılından sonra Dr. Vannevar Bush tarafından geliştirilmiştir.

Bilgisayar Teknolojisi  

Bilgisayar teknolojisi, geçmiş dönemlerden beri geliştirilmeye devam edilmiş ve sürekli geliştirilmeye açık bir teknolojidir. Günümüzde çeşitlendirilmiş, iş yüküne eskiye göre tamamen sıfıra indirebilecek başarılara erişmiş mucizevi bir buluştur. Bilgisayar bileşenleri iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar;

  • Dahili Bileşenler
  • Harici Bileşenlerdir.

 

Dahili Bileşenler: Bilgisayarın iç aksamını oluşturan parçalar olarak bilinmektedir. Bu parçalar, güç kaynağı (power supply), anakart (mainboard), hafıza(harddisk), geçici bellek (RAM), merkezi işlem birimi (CPU), ROM ve ekran kartından oluşmaktadır.

Harici Bileşenler: Bilgisayara dışarıdan kablo yardımı ile ya da dışarıdan wifi özelliğiyle bilgisayar sistemine dahil edilen parçalardır. Harici bileşenler ise, Klavye, Mouse, Webcam, Mikrofon, Tarayıcı gibi parçalar örnek gösterilebilir.

Harici Bileşenlerin İşlevleri

Klavye: Harici bileşenler olarak tanımlanan klavyeler, Q ve F çeşitlerinde bulunmaktadır. Üzerinde harfler sayılar ve semboller bulunur.

Mouse: Bilgisayar üzerinde işlem yaparken imlecin hareketlerini kontrol etmenizi sağlayan araçtır.

Webcam: Görüntülü görüşmelerde ya da video kayıt sırasında görüntü akışını sağlayabilen özelliğe sahip donanımdır.

Mikrofon: Ses akışışını sağlayan, kaydedilen sesi hedefe iletmekle görevli olan araçtır.

Tarayıcı: Kâğıt üzerinde yer alan metinleri fotoğrafları, herhangi bir belgede yer alan verileri bilgisayar ortamına aktarmakta kullanılmaktadır.

 

Bilişim Teknolojileri Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLİR? GRİP AŞISI VE BİLİNMESİ GEREKENLER Subliminal (Bilinçaltı) Mesajlar Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir? Psikoloji Nedir? Akıllı Evlerde Neler Olmalı

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |