BEYİN KANSERİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ana Sayfa » GENEL » BEYİN KANSERİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?
BEYİN KANSERİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Beynin dokusundaki zarlardan ve sinirlerden kaynaklanan hücrelerin kontrolsüz bir biçimde artarak büyümesine beyin tümörü ya da son yıllarda bilinen ismiyle beyin kanseri denilmektedir. Beyin tümörleri yerleştikleri hücreye ve derecelerine göre ikiye ayrılmaktadırlar. Bazı tümörler yavaş büyüyen iyi huylu kitleler olabiliyorken, kimi kitlelerse anormal seviyede hızlı büyüyen agresif, kötü huylu olarak adlandırdığımız tümörlerdir.

BEYİN KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Beyin tümörlerinin yayılma sıklığı, büyüme hızı ve verdiği rahatsızlıklar,kişiden kişiye farklılık gösterir. Tümörlerin oluşumunda genetik faktörler büyük rol oynar. Hastanın aile geçmişinde beyin tümörü varsa kişide de bu rahatsızlığın ortaya çıkması olasıdır. Kadınlara oranla beyin kanseri erkeklerde daha fazla görülmektedir.Yapılan araştırmalar sonucunda beyaz tenli kişilerin bu hastalığa yakalanma riski diğerlerine göre daha yüksektir. Sizlerin de böyle bir hastalığa genetik yatkınlığınız varsa mutlaka bir beyin cerrahıyla iletişime geçip gerekli muayene ve tetkiklerden geçmelisiniz. Unutmayın ki erken tanı hayat kurtarır.

 

BELLİ BAŞLI ŞİKAYETLER NELERDİR?

  • BAŞ AĞRILARI : Sık tekrarlanan ağrı kesici alımına rağmen geçmeyen baş ağrıları
  • MİDE BULANTISI VE KUSMA HALİ : Sürekli tekrarlayan nedeni bulunamayan mide bulantıları
  • KONUŞMA VE GÖRME BOZUKLUĞU: Hastanın zaman içerisinde görme ve duyu organlarında değişiklikler oluşur. Bulanık görme ve çift görme hali başlar. Epilepsi nöbetleri sıklaşarak hasta konuşma zorluğu yaşar.
  • HAFIZA VE DÜŞÜNCELERDE FARKLILIKLAR: Hastanın beyninde giderek agresif halde büyüyen kitleler beyine baskı yaparak hastanın hafızasını zayıflatır. Hasta geçmişi hatırlamamaya, etrafındaki kişilere öfkeli davranmaya başlar.
  • YÜZ VE KOL VE BACAKLARDA UYUŞUKLUK HALİ: Hastanın duyu organlarında hissizlik, kol ve bacaklarda ise uyuşukluk karıncalanma hissi ve hareket kısıtlılığı yaratmaya başlar.

BEYİN KANSERİ TANISI NASIL KONULUR?

Yukarıda saydığımız tüm bu şikayetleriniz var ise mutlaka bir beyin cerrahından beyin tomografisi ve mr istenmelidir. Gerekli tüm tetkikler yapıldıktan sonra kesin tanının konulması için mutlaka hastanın beyin ameliyatı sırasında alınan parçanın patolojik incelemeden geçmesi gerekmektedir. Hastaya kanser teşhisi konulur ise vakit kaybı olmadan ışın tedavisi ve kemoterapi önerilmektedir.

 

BEYİN KANSERİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Akıllı Telefonları Şarj Ederken Yapılan Hatalar Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İyi Bir Uyku İçin 8 Vitamin ve Mineral Takviyesi Neden Sürekli Ertelemek İhtiyacı Duyarız? Sivilceler Nasıl Geçer? Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |