Benzinli mi, Dizel mi?

Ana Sayfa » GENEL » Benzinli mi, Dizel mi?
Benzinli mi, Dizel mi?

Otomobil alırken herkesin dikkat ettiği özellikler vardır: Aracın vites türü, hangi menşeili olduğu, bir depo yakıtla ne kadar yol kat ettiği, içinin genişliği, bagajının kullanışlılığı ve benzeri birçok özellik, satın alma davranışlarında etkili olabilmektedir. Birçoğumuz ise bütçesini de düşünerek hangi yakıtla çalıştığını da merak eder. Benzin ve dizel karşılaştırmasında, benzinliler daima daha hesaplıdır. Gelin birlikte araba alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda yakıt tercihine bu yazımızda eğilelim. Unutmadan, artık sadece iki seçenek yok…

Araca LPG taktırma sonradan oluşan bir seçenek olduğu için onu dikkate almıyoruz. Öte yandan araç alımında elektrikli mi, hibrit mi, benzinli, dizel mi sorusuna yanıt arama durumundayız. Öncelikle belirtelim, Türkiye’de sıfır araç piyasası içinde ortalama aile araçları içinde elektrikli araç seçeneği henüz tam oturmadı. Hibrit araçlarsa günden güne trafikte daha sık yerlerini alıyor.

Benzinli mi, Dizel mi?

Eskiden beri benzinli araç seçenlerin çoğu bu araçları daha hesaplı oldukları için tercih ediyordu. Dizel araçlarsa, benzinli benzerlerine göre daha pahalı olsa bile, kilometrede harcanan yakıt ve o yakıtın maliyeti dikkate alınarak tercih ediliyordu. Şu anda da benzinli ve dizel araçlar arasında fiyat farkı var. Gel gelelim benzin ile dizelin pompa fiyatı arasındaki makas eskiye göre daraldı ve aralarındaki fark iyice kapandı.

Benzinli mi, dizel mi diye merak edenler için önerimiz şu: Eğer sürekli araç kullanılıyorsa veya sık sık kullanılma ihtimali bulunuyorsa, dizel araç tercih etmenizde fayda var. Aracı en az beş yıl kullanmayı da düşünüyorsanız ödediğiniz farkı amorti etme ve belli bir süre sonra artıya geçme durumunuz söz konusu. Şayet aracınızla sık seyahat etmiyorsanız, tatillerde veya haftalık olarak kullanma alışkanlığınız varsa, dizel olan benzerine göre daha hesaplı fiyattan alabileceğiniz benzinli modeli seçmelisiniz.

 

Benzinli mi, Dizel mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

nihat sayan30 Nisan 2019

Dizel araç seçmek halen en mantıklı yol. İleride hibrit veya elektrikli…

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Uykumuzu Nasıl Açarız

Uykumuzu Nasıl Açarız 05 Şubat 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Teknolojide Yeni Gelişmeler Akıllı Saatler Türkiye’de Üretilen Otomobiller İnternet Üzerinden Yapılan Alışverişler Güvenli mi? Enerjik Olmak İçin Neler Yapmalıyız? Web Sitesi Neden Yavaş Açılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |