Astronomi Nedir?

Ana Sayfa » GENEL » Astronomi Nedir?
Astronomi Nedir?

Gökyüzünde ve Dünya gezegenleri arasında birçok bilinmeyen, keşfedilmeyi bekleyen cisimler bulunmaktadır. Bu cisimlerin gökyüzündeki gelişimlerini, kimyasal özelliklerini araştıran gök bilimi Astronomi olarak bilinmektedir. Dünyada bir süre sonra kesin ve net olarak bulunduğu konumu anlayan insanoğlu, bulunduğu evreni anlamlandırma ve bu evreni keşfetme ihtiyacı hissetmektedir. Günlük hayatta ve insanoğlunun şuan ki konumuna varması aşamasında günümüze kadar uzanan birçok kozmik olay veya meteorolojik değişiklikler Astronomi sayesinde açıklığa kavuşmaktadır. Birçok alanda çözüm yolu sunan astronomi, şuana kadar sağladığı fayda sayesinde tıp ve iletişim teknolojileri de dahil olmak üzere önemli ilerlemelerin önünü açmaktadır. Birden fazla kaynakta tanımlanan Astronomi kelimesinin sadece yıldız ve gezegenlerin gökyüzündeki konumlarını ölçmekten ibaret olmadığını da vurgulamak gerekir.

 

ASTRONOMİ BİLİMİ NE İLE İLGİLENİR?


‘’Aster’’ ile ‘’Yasa’’ kelimeleri Yunancadan gelmektedir. Bu kelimelerin anlamı ise ‘’yıldız’’ ve ‘’nomos’’ anlamına gelir. Astronomi kelimesi ise ‘’yıldızların yasası’’ anlamındadır. Yıldızların yasası anlamına gelen ve oldukça büyülü bir isme sahip olan Astronomi dalı, Dünya’nın atmosferinin dışında meydana gelen her şeyi incelemektedir. Dünya dışında gelişen ve oluşan birçok olayı inceleyen Astronomi, evrenin kökenine inerek günümüze kadar gelişen tüm olaylara açıklık getirmeyi amaçlar. Yörüngede yer alan cisimler, zamanla oluşan ya da oluşmuş olan hali hazırda gezegenler, yıldızların türleri (kuyruklu yıldızlar), galaksiler ve kozmik mikrodalgalar astronominin ilgi alanlarına girmektedir.

 

ASTRONOMİNİN TARİHÇESİ


Eski dönemlerden bu yana insanların kafa yorduğu ve önem verdiği bir alan olan Gök Bilimi, atalarımızdan insanoğluna miras kalmış bir daldır. İlk çağlarda çiftçilik ile uğraşan insanlar ürünlerini ne zaman ekip, ne zaman hasat edeceklerine yıldızların konumuna göre karar vermişler. Aynı zamanda eski dönemlerde yaşayan denizciler ise, okyanuslara açılabilmek için yıldızların konumunu takip etmişlerdir. Antik dönemlerde astronomi ile ilgilenen astronomlar, yıldızlar ve gezegenlerin konumlarını ölçmeye odaklanmıştı. Işık ve hava kirliliğinin fazla hakim olmadığı zamanlarda gözlemler çıplak gözle rahatlıkla yapılabiliyordu.

ASTRONOMİNİN DALLARI


Birçok bilim dalı ile iç içe geçen astronomi, biyoloji, fizik, kimya, matematik, jeoloji ve bilgisayar bilimi gibi dallara ayrılmaktadır. Bilim dalları içerisinden bazıları ‘’klasik’’ anlamıyla gök cisimlerine odaklanırken, diğer dallar keşfetmeye ve birçok olayları da açığa çıkarmaya odaklanmıştır. Bazı astronomi dalları; Arkeoastronomi, Astrofizik, Astrobiyoloji, Astrokimya, Galaktik Astronomi, Gezegen Bilimi, Gök Mekaniği, Gök Ölçümü, Gözlemsel Astronomi, X-ışını gökbilimi ve Yıldız Gökbilimidir.

ASTRONOMİDE KULLANILAN ARAÇLAR


Astronomi biliminde, gök bilimciler gökyüzünde kaydettikleri verileri bir takım araçlarla toplar. Araştırmalar esnasında elde edilen veriler, gözlem araçları ve yardımcı ekipmanlar olarak sınıflandırılan araçlarla kaydedilmektedir. Bu araçlar bilgi doğru olarak analiz edip aktarabilmek için senkronize bir şekilde çalışmaktadır. Gök biliminde, gökyüzünde yer alan gezegenlerin ve cisimlerin konumlarını belirleyebilmek için etrafa yaydıkları radyasyonların analiz edilmesi gerekmektedir. Teleskop, Fotometre ve spektrometre sıklıkla kullanılan gözlem araçlarındandır.

Astronomi Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İtfaiyecilik Nedir? Kilo Alabilmek İçin Ne Yapmalıyız? Rüya Nedir? Neden Görülür? Hayvan Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız? AFT NEDİR, AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR? Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |