KUR’AN-I KERİM de Geçen Altın Buzağı

Ana Sayfa » GENEL » KUR’AN-I KERİM de Geçen Altın Buzağı
KUR’AN-I KERİM de Geçen Altın Buzağı

Günah keçisi diye tabir ettiğimiz kalıbın aslında çok eskiye dayanan bir hikayesi var. Kutsal kitaplarda da yer alan bu hikaye ise kısaca şu şekilde;

 

İsrailoğulları Mısır’dan çıkarlar. Çölde ilerlerken Hz. Musa, Sina Dağı’nda Tanrı ile konuşmaya ve On Emir‘i almaya gider. Hz. Musa’nın yokluğunda umutsuzluğa kapılan Yahudilerin sakinleşmesi için Harun, onlara altından bir buzağı (Apis Boğası) yapar ve buna tapmalarına izin verir. Tek tanrıcı inancını kaybeden ve eski mısır dinine dönen halkın durumunu öğrenen Hz. Musa geri döndüğünde hepsini öldürtür. Hikaye kısaca böyledir.

Kitab-ı Mukaddes‘te anlatılan bu olay Kuran‘da da geçmektedir. Aradaki fark, putu Harun değil Samiri isimli biri yapmıştır. Kuran’da Harun, Samiri’ye karşı çıkmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Anlatılanlara göre Harun veya Samir, artık hangisi ise halktan tüm altınlarını istemiş ve bir buzağı yapmıştır. Neden başka bir hayvan değilde buzağı olduğunu düşünürsek, bunu mısır inancındaki boğanın önemine bağlayabiliriz. Mısır inancında Apis Boğası en önde gelmektedir ve kutsallığı temsil eder.

KUR’AN-I KERİM de Geçen Altın Buzağı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sağlık Takip Cihazları Neden Birden Fazla Yabancı Dil Öğrenmeliyiz? Spor Yapılabilecek En Uygun Mekanlar Teknolojide Yeni Gelişmeler Ramazan’da Sağlığınıza Dikkat Edin Euro 2020

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |