Alışveriş Bağımlılığı

Ana Sayfa » GENEL » Alışveriş Bağımlılığı
Alışveriş Bağımlılığı

Alışveriş bağımlılığı, normal alışveriş davranışının aşırılaşması ve sürekli satın alma ile karakterize, kişisel, ailesel, maddi sorunlara yol açan dürtüsel ve tekrarlayıcı bozukluktur. Yeterli miktarda para olmamasına rağmen alışverişin önüne geçilemiyorsa, hiç gereksinim duyulmayan ürünler alınıyorsa alışveriş bağımlılığı düşünülmelidir. Alışveriş günümüzde boş zamanları değerlendirme, bir aktivite olarak algılanmaktadır. 10’lu yaşların sonu 20’li yaşların başıyla başlamakta ve 35-45 yaş arası pik yapmaktadır. Kadınlar genelde kozmetik, giyim, takı, erkeklerin ise elektronik ürünler, otomotiv ürünlere yöneldiği saptanmıştır. Kadınlar dış görünüş, erkekler ise bağımsızlığı ön planda tutan ürünlere yönelmektedirler.

 

Bazı insanlar kişilerarası ilişkiyi geliştirmek için bazı eşyaları satın alırken, bazıları “ben iyi olan eşyayı buldum. Beni takdir edin.” imajı vermek için, yani bir nevi dikkat çekmek için, bazıları görünüşlerini güzelleştirin diğer insanların ilgisini çekmek için, bazıları ise satıcılardan gördükleri ilgiden dolayı bile alışveriş yapabilmektedir. Yine stresten kurtulma yöntemi olarak alışveriş ilk tercih edilen durumlardan biridir.

 

Alışveriş bağımlıları alışveriş paketlerini görünce rahatlar. Bir kadın ortalama 4-6 saat alışveriş yapabilirsen bağımlı bir kadın 9-10 saat alışveriş sürecinde bulunabilir.

Düşünülenin aksine depresyon gibi hastalıklar alışveriş atağı oluşturabilir. Aynı zamanda aşırı heyecan, mutluluk gibi duygusal durumlar da alışveriş yatkınlığı oluşturabilir.

 

Alışveriş bağımlılığının tedavisinde olayın farkında olmak, karar vermek, kontrollü olmayı denemek gerekir. Bağımlılıktan kurtulmak için psikiyatrik destek, aile ve arkadaş desteği gerekir.

Bazı antidepresan türevleri ve madde bağımlılığında da kullanılan naltrekson isimli etken maddenin alışveriş bağımlılığında etkili olduğunu bildiren küçük çaplı çalışmalar mevcuttur. İlaç tedavisinin yanı sıra psikoterapi ile destek de bağımlı açısından önemlidir. Paraya ulaşımı zorlaştırmak, alışveriş dürtüsü sırasında dikkati başka aktiviteye yönlendirmek, alışverişi hatırlatacak veya başlatacak eylemlerden uzak durmak gerekir. Ancak bu yaklaşımlar davranışı engellemek değil normal sınırlarda tutmak içindir.

Alışveriş Bağımlılığı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

CİLT YAŞLANMASININ NASIL ÖNÜNE GEÇERİZ? Online Eğitim Nedir? Avantajları Nelerdir? Kariyer Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar? Akıllı Ev Eşyaları Neden Kitap Okumalıyız? Adsense Gelir Artırma

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |