Ahmet Yesevi Üniversitesi

Ana Sayfa » EĞİTİM » Ahmet Yesevi Üniversitesi
Ahmet Yesevi Üniversitesi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye ve Kazakistan başkanları arasında imzalanan Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşması ile iki ülkenin ortak üniversite kurması karara bağlanmıştır. Bu karar ile Türkistan Devlet Üniversitesinin ortak üniversite olması  28 Eylül 1992’de kararlaştırılmıştır. 

Bu üniversite yerleşke olarak Kazakistan’da bulunur fakat eğitim online olarak Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden seçilen hocalarla yapılmaktadır. Örneğin Bilgisayar ağları dersinize Bursa Teknik Üniversitesinden bir hoca gelirken, Java dersinize Gazi Üniversitesinden başka bir hoca girebilir. Dönemin başında öğrenci işleri tarafından belirlenen ders gruplarıyla akşam 18 ile 24 saatleri arasında dersleriniz belirlenir. Dersi alan öğrenci sayısına göre bazen 50 bazen 300 kişiyle online dersler izlenir. Dersleri izlediğinizde öğrenci yönetim sistemindeki yoklama kısmında dersi kaç dakika izlediğiniz ve online mı sonra tekrarını mı izlediğiniz kayıt altına alınmaktadır. Bu girişler yıl sonunda kanaat notu olarak belirlenerek yıl sonu puanınıza eklenir. 

Sınavlar

Her dönem dersinin bir online birde örgün olmak üzere iki sınav yapılmaktadır. Online sınavlar belirlenen sınav haftasında her hangi bir günde olabilir. Hatta bazı günlerde bir kaç sınavınız bile olabilir. Online girilen sınavlar o gün gece 23:59’a kadar bitirilmesi gerekir aksi takdirde o sınava girilmemiş sayılırsınız. Sınav bitiminde notunuz otomatik olarak sınava yansıtılır. Final sınavları Türkiye’de 3 Üniversitede ve Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesinde yapılır. Türkiye’da Ankara Gazi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde yapılmaktadır. Sınavlardan önce açılan sınav yeri seçim ekranıyla sınava girmek istediğiniz şehri seçip Final sınavlarına size uygun yerde girebilirsiniz. Final sınavı hafta sonları belirttiğimiz üniversitelerde hafta sonları yapılmaktadır. Bu sistem hem çalışıp hemde okuyanlar için uygun olduğundan mesai saatlerinde ders ve sınavlar pek olmuyor.

Puanlama ve Ders Geçme

Yıl içerisindeki ders katılımlarınıza verilen puanın %15’i, derslerden verilen projelerden aldığınız puanların %25’i alınır, online olarak girilen vize sınavlarından aldığınız puanın %60′ ı alınarak. 100 üzerinden bir puanınız oluşur. Buradaki tüm alınan puanlar yardım alınarak yapılabileceği için ders geçme notunuza etkisi biraz düşürülmüş. Bunun için 100 üzerinden aldığınız puan size dönem sonu notu olarak sadece %30 etki etmektedir. Yani tüm puanlarınız 100 olursa dönem sonu notunuza 30 puan getirmektedir. Aldığınız Final Notunun %70’i alınarak vize notuyla toplanıp dönem sonu notunuz belirlenir. 

Mezuniyet ve Diploma 

Tüm öğrenciler iki adet uygulama dersinde proje vermek zorundasınız. Uygulama projeleri için  belirlenen danışman hocaların belirlediği projeler hazırlanarak proje grubuna sunum yapılır uygulama derslerinin sınavı yok sadece danışman hocanın verdiği not geçerli . Mezun olabilmeniz için zorunlu olan tüm dersleri vermeli ve alacağınız seçmeli derslerle beraber 136 kredi tamamlamanız gerekmektedir. 

Üniversite ile ilgili sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Giyilebilir Klavye Tab AFT NEDİR, AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR? Kilo Alabilmek İçin Ne Yapmalıyız? Rüya Nedir? Neden Görülür? Teknoloji Hayatımıza Neler Katıyor? İşsizlik Nereye Gidiyor?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |