AFT NEDİR, AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ana Sayfa » GENEL » AFT NEDİR, AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?
AFT NEDİR, AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aft, genel anlamda her insanda mevsim koşulları fark etmeksizin görülebilen halk arasında ağız yarası olarak bilinen değişik boyutlarda ve görünümünde olan ağrıya ve acıya sebebiyet veren oral ülserdir. Aftlar, ağız içinde, yanağın iç kısımlarında, damaklarda oluşan farklı boyutlarda olup birden fazla şekilde görülebilen gri beyaz renklerde olan kenarları kızarık bir görüntüye sahiptirler.  Kişinin konuşurken, yemek yerken, sıvı alırken ağrı ve acı duymasına sebebiyet verirler.

Aftlar, genel olarak düzensiz aralıklarla tekrarlar. Ve iyileşme süreleri iki haftayı bulmaktadır. İlaç kullanmaksızın kendi kendine yok olurlar. Bu aftlar ağrılı olup acı veren aftöz ülserlerdir.

NEDEN AĞZIMIZDA AFTLAR ÇIKAR?

Toplumun % 40’ında görülen aftlar, genel olarak belirli aralıklarla tekrarlayan aftlardır. Bu aftlar ağız içinde birden fazla oluşmaya başladığında kişiye acı ve ağrı verebilmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü dönemlerde bu şikayetler daha belirgin hal almaya başlar. Aynı zamanda erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir. Genetik faktörler birçok hastalıkta olduğu gibi aft konusunda da kendini gösterir. Bunun yanı sıra yoğun stresli yaşantı, sigara kullanımı, vücuttaki demir ve çinko eksikliği, b12 vitamininin vücuda yetersiz gelmesi, baharatlı ve kafein içeren kola kahve gibi içeceklerin sık tüketilmesi aft oluşumunu tetikler ve var olan aftların da iyileşme sürecini uzatır. Ayrıca hamile bayanlarda daha sık görülür. Hamilelik süreci içerisinde vitaminlerin birçoğu çocuğa gideceğinden hamile bayanların vitamin ve demir alımı fazla olmalıdır. 

AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Aft tedavisinde öncelikle uzman hekimin önerisiyle bir kan sayımı yaptırarak demir çinko ve vitamin eksikliği değerlendirmesi yapılmalıdır. Gerekli durumlarda demir, çinko, b12 desteği sağlanmalıdır. Aynı zamanda hastanın günlük hayatını rahat geçirebilmesi için antiseptik ağiz içi gargara ve pomatlar verilerek ağız içi hassasiyeti ve acının önüne geçilebilir. Ayrıca aftı tetikleyen kafeinli içeceklerden, gıda boyası bulunan sakızlardan, kakaolu yiyeceklerden ve cevizden uzak kalmak gerekmektedir. Eğer ki bunlara rağmen sıklıkla tekrarlayan aftlarınız varsa mutlaka bir cilt ve deri hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu belirtiler behçet hastalığının da belirtileri olduğu için önemsenmelidir.

AFT NEDİR, AFTLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Yadel karduz12 Aralık 2019

Harika makaleleriniz var. Tebrikler . Ama lütfen biraz da magazin olsun kafamız dagilsin

Muhib16 Aralık 2019

Tavsiyeniz için teşekkürler. Takipte kalın

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hamsi Kuşu

Hamsi Kuşu 22 Temmuz 2020

Aft Bitkisel Çözüm

Aft Bitkisel Çözüm 17 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Google Adsense İle Nasıl Para Kazanılır? Duygusal Açlık Nedir, Nasıl Yönetilebilir? Teknolojide Yeni Gelişmeler Ezber Nasıl Yapılır? Hayatı Ne Kadar Güzel Yaşayabiliyoruz? Web Sitesi Neden Yavaş Açılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Site içerisinde yer alan tüm içerikler, WebAilem.Com'a aittir, izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.Site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz!

WebAilem.Com | © Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır |